COVID-19 Pandemisi

ILO, COVID-19 nedeniyle Uluslararası Çalışma Konferansı’nı 2021’e erteledi

Dünya çapında uygulanan kapsamlı seyahat ve kişisel etkileşim kısıtlamaları göz önüne alınarak ve delegeler ile personelin esenliğini koruma ihtiyacı nedeniyle, Uluslararası Çalışma Konferansı’nın 109. Oturumu gelecek yıl yapılacak.

Basın açıklaması | 06 Nisan 2020 Pazartesi
CENEVRE (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü Yönetim Kurulu, COVID-19’un yayılması nedeniyle, 25 Mayıs – 5 Haziran tarihlerinde Cenevre’de yapılması planlanan yıllık Uluslararası Çalışma Konferansı’nı erteledi.

Yönetim Kurulu’nun kararı, pandemi nedeniyle dünya çapında uygulanan kapsamlı seyahat kısıtlamalarının yanı sıra delegeler ve personelin sağlık ve esenliğini koruma ihtiyacı dikkate alınarak verildi. Konferans’ın 109. Oturumu Haziran 2021’de yapılacak.

Bu karar sonucunda, ILO Yönetim Kurulu’nun 25 Mayıs ve 6 Haziran 2020 tarihlerinde yapılması planlanan 338. ve 339. Oturumları da yapılmayacak.

Konferans ertelense de, ILO ve dünyanın her köşesindeki ofisleri faaliyetlerine devam ediyor ve sosyal ortaklar, kalkınma ortakları ve çok taraflı sistem ile yakın işbirliği halinde çalışmaya devam edecek. Örgüt, kısa ve uzun vadede pandemiye yönelik politika ve teknik yanıtlar için önemli çaba harcıyor.

Uluslararası Çalışma Konferansı yılda bir kez Cenevre, İsviçre’de toplanarak, çalışma yaşamına ilişkin temel sorunları tartışıyor, Uluslararası Çalışma Standartları hazırlıyor ve benimsiyor, standartların uygulanmasını izliyor. ILO’nun 187 Üye Devletinden hükümet, işçi ve işveren temsilcilerini bir araya getiriyor.