Koop.Düşün Afyonkarahisar Uygulaması

ILO’nun geliştirdiği Koop.Düşün (Think.COOP) eğitim modülü, Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni etkinlikleri kapsamında Genç İşi Kooperatifi ortakları kolaylaştırıcılığıyla Afyon Kocatepe Üniversitesi İşletme Kulübü öğrencileriyle uygulandı.

News | 22 October 2018
Think.COOP gectiğimiz yıl içinde Genç İşi Kooperatifinin ortakları tarafından Türkçeleştirilmiş ve Seferihisar belediyesiyle işbirliği içinde gençlere sosyal kooperatifçiliğe giriş egitimi başlığında uygulanmıştı. Afyonkarahisar’daki eğitime 25 öğrenci katıldı. Modül içerisinde yer alan yatay-dikey ilişkiler, birlikte daha güçlü, engeller, avantajlar, bireysel ve grup çözümleri içeren vaka çalışması, işletme modelleri, kooperatif ilkeleri ve kooperatif türleri konularında uygulama yapıldı. Programla ilişki kurulması açısından son olarak katılımcılar dört gruba ayrıldı ve sosyal kooperatif modeli geliştirilmesi için çalışma yapıldı.

Koop.Düşün eğitiminin katılımcıları

Koop.Düşün eğitiminin katılımcıları
Katılımcılar, yaygın eğitim yöntemleri kullanılarak uygulanan modül sayesinde kooperatif işletmeler konusunda ayrıntılı bilgi elde ettiler. Kooperatiflerde yatay ilişkiler geliştirilerek oluşturulan işletme yapısının demokratik yönetim ve eşit paylaşım ilkeleriyle birleştiği katılımcılar tarafından net olarak anlaşıldı. Eğitim sonunda katılımcılar kooperatifçilik konusunda yeni bir bakış açısı kazandıklarını belirttiler. Kooperatif örgütlenmelerin toplumsal sorunların çözümü için bir sosyal girişimcilik modeli olduğu konusunda farkındalık sağlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni, kooperatifçiliğe yeni bir soluk getirmek ve dezavantajlı bireylere yönelik olarak kooperatif işletmelerin ülke genelinde yaygınlaşması amacıyla 1-14 Ekim 2018 tarihlerinde 11 farklı ilde yapılan etkinliklerle gerçekleştirildi. Seçili okullarda çocuklara kodlama atölyesi yapılarak birlikte iş yapma kültürünün önemi vurgulandı. Eskişehir ve İzmir’de gençlerle birlikte sosyal kooperatifçilik alanında hachaktonlar düzenlendi. Bilgilendirme Toplantıları ve üniversitelerde İlham Verenler Söyleşileri düzenlendi. Bu etkinliklere ek olarak İtalya’dan gelen konukların katkılarıyla uluslararası bir deneyim paylaşımı paneli düzenlendi. Eğitim ve Tanıtım Treni sayesinde etkinliklerin düzenlendiği her ilde farkındalık yaratılması yönünde yol katedildi, sosyal kooperatif girişimlerin çoğalması için somut adımlar atıldı. Bu çalışmaların daha geniş kitlelere yayılması için “Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni”nin ikinci aşamasının Nisan 2019’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de gerçekleşmesi planlanıyor. Tüm bu uygulamaların yanı sıra üniversitelerde eğitimler düzenlenmesi, katılımcı sosyal kooperatiflerle değerlendirme toplantıları yapılması da düşünülüyor.