Україна працює: як інспектори праці підтримують роботодавців і працівників в Україні

За сприяння МОП Державна служба України з питань праці допомагає підприємствам продовжувати працювати попри бойові дії.

Новини | 5 липня 2022

© ILO

Будапешт (Новини МОП) – Агресія Російської Федерації проти України спричинила багато викликів для українських працівників і компаній. Попри бойові дії підприємства продовжують працювати, а роботодавці та працівники демонструють неймовірну стійкість.

Оскільки мільйони працівників змушені залишати свої домівки й робочі місця, а тисячам підприємств доводиться переміщатися в безпечніші регіони, виникла маса запитань. Як перезапустити бізнес на новому місці? Як воєнний стан вплинув на трудові відносини? Як знайти сили працювати в стані стресу, спричиненого конфліктом?

Щоб допомогти роботодавцям і працівникам впоратися з цими викликами, Державна служба України з питань праці (Держпраці) за допомогою Проєкту МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні», що фінансується Європейським Союзом, запустила нові напрями роботи.

Психічне здоров’я

Ментальне здоров’я – один із пріоритетів Проєкту. У квітні-травні 2002 року МОП провела для Держпраці 10 тренінгів із першої психосоціальної допомоги (ППД) на робочому місці. Тренінги тривали навіть попри перерви, зумовлені повітряними тривогами.

Понад 200 інспекторів праці з усієї України навчилися консультувати роботодавців і працівників щодо підтримки психологічного здоров’я, а також надання ППД при гострих стресових реакціях на робочому місці. Вони також дізналися, куди перенаправляти для отримання фахової психологічної допомоги та як використовувати свої знання для допомоги собі, близьким і колегам.

У червні учасниками другої серії тренінгів стали понад 70 представників Секретаріату Національної тристоронньої соціально-економічної ради та соціальних партнерів, включно з керівниками підприємств, представниками профспілок і посадовими особами обласних (регіональних) адміністрацій.

Боротьба з торгівлею людьми та примусовою працею

Із початку конфлікту інспектори праці створили інформаційні пункти в приміщеннях міської влади, центрах зайнятості, на залізничних вокзалах і автобусних станціях, щоб допомагати внутрішньо переміщеним особам (ВПО), які рятуються від бойових дій. Приблизно 300 тисяч осіб, переважно жінки, уже отримали від інспекторів поради щодо того, як зменшити ризик стати жертвою торгівлі людьми чи примусової праці. Поради й контакти для отримання подальшої допомоги також наведені у постерах і буклетах, розроблених спільно з Проєктом МОП.


© ILO

Передусім – практична допомога

Держпраці змістила акцент зі своєї традиційної ролі як інспекції праці й зосередилася на наданні консультаційної та практичної допомоги працівникам і роботодавцям.

Її онлайн-портал www.pratsia.in.ua містить інформацію про трудові відносини під час воєнного стану. Тут можна знайти відповіді на найпоширеніші запитання про трудові відносини й рекомендації з безпеки та здоров’я на роботі. Понад 30 тисяч осіб уже отримали консультації онлайн з 1 квітня, коли портал було запущено,.

У травні Держпраці запустила також інформаційну кампанію «Україна працює!», щоб поширити інформацію про доступну допомогу.

Допомога релокованим підприємствам

Тисячі підприємств покинули зони бойових дій і переїхали в безпечніші західні регіони України. Перезапустити бізнес на новому місці допомагає Держпраці. Інспектори праці – іноді дистанційно – консультують роботодавців щодо змін законодавства про працю в умовах воєнного стану, як створити безпечні та здорові умови праці, які документи необхідні для релокації компаній тощо.

Щоби допомогти їм знайти нові приміщення або набрати й навчити персонал, Держпраці залучає до допомоги місцеву владу, службу зайнятості та податкові органи. Понад 3 тисячі підприємств уже скористалися підтримкою Держпраці.