Достукатися до кожного: як інспектори праці стають ближчими до роботодавців

Діяльність інспекції праці в Україні все більше наближується до європейського зразка. Інспектори праці підвищують обізнаність роботодавців і працівників по всій Україні в межах інформаційної кампанії Держпраці «Виходь на світло!».

Стаття | 18 лютого 2021
Окрім своєї ролі в контролі та виконанні законодавства про працю вони також стають партнерами бізнесу, роз’яснюючи правові вимоги, даючи технічні поради, надаючи інформацію, виявляючи помилки та допомагаючи бізнесу виправляти їх належним чином.


За радянських часів служба інспекції праці була переважно спрямована на виявлення і покарання правопорушників. Фактично, її ефективність оцінювали за кількістю покараних роботодавців. Однак сьогодні, окрім контролю за дотриманням трудового законодавства, інспектори праці також виконують інші важливі функції з інспекції праці, передбачені Конвенціями МОП №81 та №129: надають технічну інформацію і дають поради роботодавцям, працівникам та їхнім представникам щодо найефективніших способів дотримання законодавчих положень.

Завдання нинішніх інспекторів праці в Україні також включають допомогу компаніям, підприємцям та іншим роботодавцям задекларувати їхні трудові відносини з працівниками. Просто і зрозуміло пояснити, що саме вимагає закон і чому та як найкраще дотримуватися закону.

Велика різниця, коли ти приходиш зі скеруванням на перевірку чи коли просто пояснюєш, що прийшов або зателефонував, щоби порадити і допомогти. Люди починають розуміти, що інспектори праці тут насамперед для допомоги, і ставляться із більшою повагою,"

вважає Марія Кучма, інспектор праці у Львівській області.
Завдяки живому спілкуванню інспектори краще розуміють вразливі місця різних галузей господарювання – чи то транспорту, чи торгівлі. Тоді як роботодавці отримують відповіді на запитання, що їх турбують.

Особливо така допомога потрібна малим підприємцям, яким справді важко вести усе самостійно. Під час бесід ми завжди наголошуємо, що не варто боятись і слід обов’язково звертатися до нашої приймальні за консультаціями – зателефонувати чи прийти особисто. Приємно, що роботодавці все частіше почали питати, як не порушувати вимог закону"

додає Марія.
Після старту інформаційної кампанії «Виходь на світло!» у січні 2019 року кількість укладених трудових договорів стрімко зросла. Відповідно зросли і надходження до Фонду соціального страхування, а це лікарняні, виплати по безробіттю, пенсії для більшої кількості отримувачів допомоги.

«За результатами інформаційно-роз’яснювальної роботи впродовж 2019 року в Полтавській області оформлено трудові відносини з 11 988 працівниками. За 10 місяців 2020 року трудові договори укладені ще із 5834 працівниками», – розповідає інспектор Вікторія Муха з Полтавської області.

Вражаючими результатами ділиться також інспектор із Житомирської області Ольга Омелянчук: «2019 року ми допомогли оформити 12 813 найманих працівників. За 10 місяців 2020 року до них долучилися ще 7604 осіб».

Більшість роботодавців серйозно поставилися до порад інспекторів, однак деякі їх проігнорували.

«На жаль, деякі підприємці не дослухалися до нас. І хоча цього разу ми лише попередили та склали протоколи про адміністративне правопорушення, при повторному порушенні на несумлінних підприємців чекає чималий штраф», – каже інспектор Наталя Морозова з Донецької області.

Дізнайтеся більше про переваги задекларованої праці на сайті Держпраці. Потрібна консультація – зверніться до інспектора праці.

Інформаційну кампанію «Виходь на світло!» підтримує проєкт ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні».

Інші історії