Всесвітній День охорони праці

Стрес на робочому місці: настав час зняти тягар

Звернення Генерального директора МОП Гая Райдера з нагоди Всесвітнього Дня охорони праці 28 квітня 2016 р.

Statement | 27 April 2016
Цьогорічний Всесвітній день охорони праці звертає увагу на високу ціну для здоров’я та благополуччя працівників по всьому світу внаслідок стресу, спричиненого виробничим середовищем.

Завдання 8 Мети 8 Цілей сталого розвитку ООН до 2030 р. закликає до «надійних і безпечних умов праці для всіх працівників» та розширює рамки забезпечення безпечних робочих місць за межі забезпечення фізичної безпеки працівників й сягає їхнього психічного та психологічного благополуччя.

Виробничий стрес впливає на працівників усіх професій в розвинених країнах і країнах, що розвиваються. Він може заподіяти серйозної шкоди не лише здоров'ю працівників, але й, і занадто часто, благополуччю їхніх сімей.

Глобалізація і технологічні зміни трансформували моделі праці та зайнятості таким чином, що іноді вони сприяють виникненню виробничого стресу. Високий рівень безробіття, особливо за відсутності адекватних заходів соціального захисту, також може мати небажані наслідки для психічного здоров'я працівників.

Підприємства не оминули цієї проблеми і також стикаються з наслідками виробничого стресу, що відображається на загальній продуктивності разом із збільшенням кількості прогулів, виходами на роботу під час хвороби, плинністю кадрів, складними трудовими відносинами.

Для повної кількісної оцінки фінансових втрат, спричинених стресом на робочому місці, необхідні додаткові дані й аналіз, але вже зовсім очевидним є те, що цей тягар є значним. Недавнє дослідження цитується в доповіді МОП «Стрес на робочому місці стрес: колективний виклик», присвяченому цьому Дню, вказує на те, що в ЄС більше 40 мільйонів чоловік страждають від виробничого стресу, а оцінка вартості пов’язаної з роботою депресії сягає 617 000 000 000 євро на рік.

Хоча для зменшення виробничого стресу багато ще належить зробити, ми можемо сказати, що в останні роки відбулися позитивні зміни в розумінні цього питання. Зросло усвідомлення проблематики і в більшості країн влада, соціальні партнери та професійні мережі все більш активно долучаються до розробки законодавства, політики, стратегій та інструментів для оцінки та управління виробничим стресом.

Цілком очевидно, що захист психічного здоров'я працівників повинен зосередитися на превентивних стратегіях. Оцінка причин психосоціальних ризиків та управління цими ризиками допоможе виробити колективні та індивідуальні заходи, необхідні для підвищення якості трудового життя жінок і чоловіків.

МОП готова до співпраці з урядами, працівниками і роботодавцями та їхніми організаціями в усьому світі для розробки і впровадження ефективної політики на національному, регіональному та на рівні підприємства щодо запобігання та мінімізації виробничого стресу.