Haberler / Duyurular

Mayıs 2019

 1. ILO tarafından yürütülen mesleki eğitim kursuna katılan ve daha sonra çıraklık eğitimine yönlendirilen Boshra Shaal’in hikayesi

  07 Mayıs 2019 Salı

  Boshra, ILO tarafından yerel ortaklarla iş birliğinde yürütülen mesleki eğitimler ve Türkçe dil kurslarına katılan binlerce Suriyeliden sadece birisi. Esnaf ve Sanatkâr Odaları ve Mesleki Eğitim Merkezleri ile iş birliği halinde ILO, işletmelerin ve Suriyelilerin çıraklık sistemiyle ilgili bilgilendirilmesi, mesleki eğitim merkezleri ile özel sektör arasında bağlantılar kurmak suretiyle Suriyelilerin çıraklık programlarına erişimlerini destekliyor.

 2. ILO tarafından yürütülen İşyeri Uyum Programı’ndan faydalanan bir işletmede çalışan Muhammed Najjar’ın hikayesi

  07 Mayıs 2019 Salı

  ILO İşyeri Uyum Programı, aynı işyerinde çalışan Suriyeli ve Türkiyeli işçilerin, çalışma kültürlerine uyumlarını desteklemeye ve önyargıları ortadan kaldırmaya yönelik eğitimler ile çalışma barışının tesisi ve geliştirilmesine yardımcı olmayı, birlik ve beraberlik içinde verimli ve huzurlu bir çalışma ortamına katkı sağlamayı amaçlar. ILO'nun yürüttüğü İşyeri Uyum Programı'ndan Adana, Mersin ve Gaziantep illerinde 16 firmada çalışan 150'yi aşkın Suriyeli ve Türkiyeli işçi yararlandı.

 3. ILO girişimcilik eğitimleri başlattı

  07 Mayıs 2019 Salı

  ILO ile Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğünce yürütülen "Hayata Fırsat Projesi" kapsamında düzenlenen "Girişime Destek Programı" kapsamında Hatay’da girişimcilik eğitimleri başladı. İstanbul, Bursa ve Hatay'da 340'ı geçici koruma sağlanan Suriyeli ve 80'i Türk vatandaşı olmak üzere toplam 420 kişiye girişimcilik eğitimi verilecek. "Girişime Destek Programı"na katılanlardan kendi işini kurmak isteyenlere ILO tarafından hibe yapılacak.

 4. İş kalitesi tüm çalışanların ortak kaygısı

  06 Mayıs 2019 Pazartesi

  ILO ve Avrupa Araştırma Kurumu Eurofound tarafından ortaklaşa hazırlanan rapor, dünya genelindeki iş kalitesine ilişkin olarak, çalışma saatleri, cinsiyete dayalı ücret farkları, fiziksel risklere maruziyet ve beceri geliştirme olanakları gibi konuları da içeren, daha önce yapılmamış bir karşılaştırmalı analiz sunuyor.

 5. “Türkiye’de Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların İşgücü Piyasasına Katılımının Geliştirilmesi Projesi”nden Haberler, Nisan 2019

  03 Mayıs 2019 Cuma

Nisan 2019

 1. SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinde 23 Nisan Coşkusu

  30 Nisan 2019 Salı

  ILO Türkiye Ofisi’nin UNWomen ve ASAM işbirliği ile sürdürdüğü “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında faaliyet gösteren SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinin kreş hizmetlerinden faydalanan çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşkuyla kutladılar.

 2. SADA Kadın Kooperatifinin Logosu Yapılan Oylamayla Seçildi

  26 Nisan 2019 Cuma

  Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) liderliğinde, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) işbirliği ile sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında kuruluş çalışmaları yakın zamanda tamamlanan SADA Kadın Kooperatifinin logosu belirlendi.

 3. ILO, Katılımcı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Denetimi Eğitimi Yoluyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Anaakımlaştırılmasına Katkıda Bulunuyor

  26 Nisan 2019 Cuma

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile işçi ve işveren konfederasyonlarında toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamalarına ilişkin mevcut durumu anlamak ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin anaakımlaştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi tarafından akademisyenler ve bağımsız uzmanlar için 22-25 Nisan 2019 tarihleri arasında Ankara’da ILO Katılımcı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Denetimi (KTCD) Eğitimi gerçekleştirildi.

 4. ILO, Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklar için insan yakışır işleri teşvik için güney-güney işbirliğini destekliyor

  19 Nisan 2019 Cuma

  Ürdün, Lübnan, Irak ve Türkiye’den sosyal ortaklar Ürdün’de bir araya gelerek, dört ülke arasında bilgi, beceri, kaynak ve teknik yöntem bilgisi alışverişini hedefleyen Güney-Güney ve Üçgen İşbirliği (SSTC) girişimi kapsamında, bölgede Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklar için insana yakışır işlerin desteklenmesini tartıştılar.

 5. Kanada Büyükelçiliğinden SADA Kadın Merkezine Ziyaret

  18 Nisan 2019 Perşembe