Haberler / Duyurular

Nisan 2020

 1. © U.S. Pacific Fleet 2020

  ILO: Çalışanlara hem bugün hem de genel izolasyon hafifletildikten sonra koruma sağlanmalı

  28 Nisan 2020 Salı

  Uluslararası Çalışma Örgütü, işe dönen çalışanlar için yeterli koruma olmadıkça, virüste ikinci dalga yaşanabileceğine dair uyarı yaptı.

 2. © Alain Pitton/NurPhoto via AFP 2020

  Sektörel etkiler, önlemler ve öneriler

  24 Nisan 2020 Cuma

 3. © Luis Robayo / AFP 2020

  COVID-19 krizi: Sosyal koruma sistemlerimizi güçlendirmemiz için uyarı çağrısı

  24 Nisan 2020 Cuma

  Etkili sağlık ve sosyal koruma sistemlerine sahip olan ülkeler, pandemi ile mücadelede daha hazırlıklı durumdalar.

 4. © Vyacheslav Oseledko / AFP 2020

  ILO’dan G20 Bakanlarına: COVID-19 krizini aşmaya yönelik küresel eylem, istihdam felaketini önlemede hayati önem taşıyor

  23 Nisan 2020 Perşembe

  ILO Genel Direktörü: “Özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde çalışanları korumak ve işletmeleri desteklemek için daha fazla önlem gerekiyor”.

 5. © Valentyna Yelina 2020

  COVID-19 ve eğitim sektörü

  20 Nisan 2020 Pazartesi

  Yeni koronavirüs hastalığının (COVID-19) yayılmasını sınırlamak amacıyla, dünyanın çoğu ülkesinde okullar ve üniversiteler kapandı. 192 ülkede zorunlu kapatma önlemi uygulanıyor; yaklaşık 1,58 milyar öğrenci (kayıtlı öğrencilerin %91,4’ü) için öğrenim faaliyetleri durdu, hemen hemen tüm eğitim sistemleri uzaktan eğitim çözümlerini kullanmaya başladı. Bu aksama 63 milyon ilk ve orta öğretim öğretmeni ve çok sayıda eğitim destek personelinin işini de etkiliyor. Ayrıca, erken çocukluk, teknik ve mesleki eğitim, yüksek öğrenim öğretmenlerini de etkiliyor.

 6. © MTWTU 2020

  COVID-19 ve denizcilik ve balıkçılık

  20 Nisan 2020 Pazartesi

  Küresel ticaretin %90’ını taşıyan deniz taşımacılığı sektörü, uluslararası tedarik zincirlerinin ana damarıdır. Bu nedenle, COVID-19’un, 2 milyon denizci çalıştıran deniz taşımacılığı sektöründe istihdam üzerinde etkisi büyüktür. Çeyrek milyon denizciyi istihdam eden gezinti gemiciliği sektörü özellikle ağır darbe aldı. On mi-lyonlarca balıkçının çalıştığı deniz balıkçılığı sektörü ise özellikle hayvani proteinler olmak üzere başlıca gıda tedarikçilerden biridir. Birçok balıkçı gemisi limandan ayrılamıyor ve deniz ürünlerine talep büyük ölçüde düşmüş durumda. COVID-19 krizi denizci ve balıkçıların sağlık ve güvenliğini, çalışma koşullarını, gemilerine katılma ve ayrılma imkanlarını etkiliyor. Bu nedenle, deniz taşımacılığı, yolculara hizmet ve deniz ürünleri hasadında sahip oldukları kilit rolü oynayamıyorlar.

 7. © ILO Asia-Pacific 2020

  COVID-19 ve turizm sektörü

  20 Nisan 2020 Pazartesi

  COVID-19’un Mart 2020’de dünyanın her köşesine hızla yayılmasından sonra, uluslararası turizm tamamen durdu. Seyahat kısıtlamaları, havayolu uçuş iptalleri, turizm işletmelerinin kapatılması gibi önlemler hemen etki yarattı ve ulusal ve uluslararası turizm hizmetleri arz ve talebini büyük ölçüde düşürdü. Turizmin, tarım, ulaşım, el sanatları, yiyecek-içecek hizmetleri gibi sektörlerde önemli çarpan etkisine sahip olması nedeniyle, COVID-19 pandemisi büyük zorluklar yaratıyor.

 8. © M. Fossat / ILO 2020

  COVID-19 ve tarım ve gıda güvenliğine etkisi

  20 Nisan 2020 Pazartesi

  COVID-19 salgını dünyada yayılmaya devam ederken, salgının gıda ve tarım sektörü üzerindeki mevcut ve muhtemel etkilerini gıda arzı ve talebi perspektifinden ele almak zorunludur. Gıda arzını güvence altına almak, zaten gıda ve beslenme güvenliği sorunları yaşayan ülkelerde gıda krizi oluşmasını önlemek, pan-deminin küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini hafifletmek için, küresel ve ulusal gıda tedarik zincirlerinin sürekliliğinin sağlanması kritik önem taşıyor.

 9. © Karim Sahib / AFP 2020

  ILO’dan Dünya Bankası ve IMF’ye Çağrı: COVID-19 önlemleri insani dayanışma üzerine kurulmalı

  17 Nisan 2020 Cuma

  ILO Genel Direktörü, IMF ve Dünya Bankası’nın Bahar Toplantıları’na gönderdiği mesajda, COVID-19 krizi bağlamında, insan merkezli ve küresel dayanışma üzerine kurulu dört maddelik politika önlemleri planı önerdi.

 10. © Steve Dorst / ABADE Program 2020

  Küçük işletmelerin COVID-19’u sağ salim atlatabilmesini sağlayacak politikalar nelerdir?

  16 Nisan 2020 Perşembe

  COVID-19 pandemisinin yıkıcı ekonomik etkileri yayılmaya devam ettiğinden, birçok küçük ve orta büyüklükteki işletmenin hayatta kalması konusu hassas bir dengede bulunuyor. Bu işletmelerin ve dolayısıyla milyonlarca işin yok olmamasını sağlamak için ne tür politikalar gerekiyor?