Haberler / Duyurular

Mart 2020

 1. © Miguel Medina / AFP 2020

  ILO’dan COVID-19 Salgını Sürecinde Çalışanların Sağlık ve Güvenliğini Korumaya Yönelik Açıklama

  24 Mart 2020 Salı

  ILO Türkiye Ofisi COVID 19’un iş sağlığı ve güvenliği alanındaki muhtemel etkilerinini en aza indirmeyi hedefleyen öneri ve tedbirleri içeren bir açıklama yaptı.

 2. SGK ve ILO desteğiyle işverenlere yönelik teşvik programı başladı

  23 Mart 2020 Pazartesi

  Kayıtlı çalışan Suriyeli ve Türk işçiler artık işverenleri üzerinden desteklenecek: Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı’nın (KİGEP) yeni dönemi bugün başladı.

 3. ILO, Türkiye'deki Suriyeli işçilerin işgücü piyasası durumu hakkında infografik yayınladı

  23 Mart 2020 Pazartesi

  TÜİK tarafından 2017 yılında yapılan Hanehalkı İşgücü Anketi verilerine göre yapılan çalışma, Türkiye’deki Suriyeli işgücü sayısı ve özellikleri hakkında bilgi vermektedir.

 4. © Johan Ordonez / AFP 2020

  ILO’ya göre, COVID-19 nedeniyle dünya genelinde 25 milyon iş kaybedilebilir

  18 Mart 2020 Çarşamba

  COVID-19’un dünyada çalışma yaşamına etkisine ilişkin ilk değerlendirmeler, etkilerin çok geniş kapsamlı olacağını, milyonlarca insanı işsiz, eksik istihdam ve çalışan yoksulluğuna sürükleyeceğini gösteriyor ve kararlı, koordineli ve acil müdahale için önlemler öneriyor.

 5. © Peter Parks / AFP 2020

  COVID-19 ve Çalışma Yaşamı

  18 Mart 2020 Çarşamba

  Çalışma yaşamı, küresel virüs pandemisinden büyük ölçüde etkileniyor. Halk sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra, ekonomik ve sosyal altüst oluş, milyonlarca insanın uzun dönemde geçim ve esenliğini tehdit ediyor. ILO ve ortakları -hükümetler, işçi ve işveren örgütleri- salgınla mücadelede, insanların güvenliğini, işletmeler ve işlerin sürdürülebilirliğini sağlamada kritik rol oynayacak.

 6. Daha fazla kayıtlı çalışana ulaşmak için, SGK ile koordinasyon güçleniyor

  17 Mart 2020 Salı

  ILO Türkiye Ofisi’nin ana programlarından biri olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından uygulanan Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP), Türkiye’nin birçok şehrinde yapılan işveren bilgilendirme toplantıları ve İzmir’de yapılan geniş kapsamlı bir yönlendirme toplantısı ile hız kazandı

 7. ILO Desteğiyle İş Dünyasından Önemli Adım: KARSAN, BM’nin Kadının Güçlenmesi Prensiplerini İmzaladı!

  12 Mart 2020 Perşembe

  Türkiye’nin yerli otomotiv üreticisi Karsan çalışma yaşamında kadın erkek eşitliğinin geliştirilmesi adına örnek teşkil edecek bir çalışmaya imza atarak Birleşmiş Milletler’in (BM) en önemli küresel girişimleri arasında yer alan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni imzaladı. Bu adım Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi’nin çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla KARSAN’da yürüttüğü çalışmaların devam ettiği bir süreçte gerçekleşti

 8. © Community Services & Protectiv 2020

  Gençliğin işlerden ve eğitimden dışlanmışlığı artıyor

  09 Mart 2020 Pazartesi

  ILO’nun yeni raporuna göre, otomasyon, mesleki eğitimin çoğunlukla dar alana odaklanması ve niteliklerine uygun işlerin bulunmayışı nedeniyle, gençler işgücü piyasasında belirsiz bir gelecekle karşı karşıya.

Şubat 2020

 1. ILO’dan Suriyeli İşletmelere Sürdürülebilirlik ve İnsana Yakışır İş Seminerleri

  26 Şubat 2020 Çarşamba

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Suriyeli işletme sahipleri ve girişimcilere yönelik olarak Türkiye’de iş yapma kültürü, kayıtlılık, vergi sistemi, insana yakışır iş ve KOSGEB destekleri gibi konularda bilgilendirme amaçlı seminerler düzenliyor. Seminerlerle Geçici Koruma Sağlanan Suriyeli işletme sahiplerinin ve girişimcilerin Türkiye’deki iş yapma kültürüne adaptasyonunu kolaylaştırmak ve kayıtlı işletmeler kurarak daha fazla ve daha iyi iş olanakları yaratmalarının desteklenmesi amaçlanıyor

 2. Dünya Sosyal Adalet Günü

  20 Şubat 2020 Perşembe