Ferrero Destekli Proje ile, Çocuklar Bu Yaz da Tarlaya Değil Okula Gitti

Çocukların eğitime devamlılığı sadece hasat döneminde değil yıl boyu takip ediliyor.

Haberler | 08 Aralık 2023 Cuma
ANKARA (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde yürütülen ve Ferrero Fındık tarafından desteklenen “Mevsimlik Tarımda Fındık Hasadında Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Ortadan Kaldırılması Projesi” ile mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocukları bu yazı da eğitimlerine devam ederek verimli geçirdiler. 2023 yazında yaklaşık 1300 çocuk eğitime yönlendirildi. Eğitim materyali, ulaşım ve beslenme desteği aldı. Aynı zamanda giyecek ve hijyen malzemeleri sağlanan çocuklar, gelişimlerini destekleyen ve vizyonlarını genişleten sosyal ve kültürel aktivitelere katıldı.

Proje kapsamında son 3 yılda ise bu hizmetlerin sağlandığı çocuk sayısı 3000’i geçti. Çocukların yanı sıra aileler de bilgilendirildi, 1200 civarında aile üyesi sosyal destek hizmetinden yararlandı. Bu ailelere ayrıca gıda ve temizlik paketi desteklerinde bulunuldu.

Projede ilave olarak, çocuklar sadece hasat döneminde değil evlerine döndüklerinde de eğitimlerine devamları konusunda takip edildi. Düzenli aile ziyaretleri ile çocuklar eğitimlerine devam etmeye teşvik edildi.

ILO Kıdemli Proje Koordinatörü Koray Abacı “Söz konusu kamu-özel sektör iş birliği ile uygulamakta olduğumuz proje faaliyet alanlarını genişleterek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Projenin üçüncü yılında 3000’den fazla mevsimlik tarımda çalışan ailelerin çocuklarına ulaştık. Çalışmalarımızda çocuklarımızın yeteneklerini farkına varmalarını ve bu doğrultuda gelecek hedeflerini belirlemede yol gösterici olmak için faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ferrero Fındık’ın değerli desteği ile uygulamakta olduğumuz projenin kapsamını genişleterek uygulama sürecini devamına yönelik çalışmalarımızı da sürdürmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Proje Hakkında

Ferrero’nun desteğiyle Türkiye’de fındık hasadında mevsimlik tarımda çocuk işçiliğinin sonlandırılmasına katkıda bulunmak üzere yürütülen Proje ile fındık hasadında çalışan çocukların çalışmalarının önlenmesi ve çocukların eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması için çalışmalar yürütülüyor. Proje kapsamında ayrıca mevsimlik gezici işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik faaliyetler de gerçekleştiriliyor.

Ferrero Fındık tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde yürütülen Proje Trabzon, Samsun, Zonguldak, Düzce, Sakarya ve Şanlıurfa illerini kapsıyor.

ILO ile Ferrero Fındık arasında kamu-özel sektör ortaklığı kapsamındaki proje, ulusal ve yerel paydaşların çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması için gerekli eylemleri uygulama kapasitelerini geliştirmek için de çalışmalar yürütülüyor. Proje ayrıca mevsimlik fındık hasadı yaşanan bölgelerde çocuk işçiliğini sona erdirmek için doğrudan müdahaleler için mekanizmalar kurmayı ve yaygınlaştırmayı, bir yandan da halkın, ulusal ve yerel paydaşların, tedarik zinciri aktörlerinin çocuk işçiliğini ortadan kaldırmanın önemi hakkında farkındalıklarını artırmayı amaçlıyor.