Türk Metal Sendikası şiddete sıfır tolerans politika belgesi hazırlama yolunda önemli bir adım attı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi, Türk Metal Sendikası’na yönelik düzenlediği eğitim ile çalışma yaşamında şiddet ve tacizin önlenmesine katkıda bulunmayı sürdürüyor ve “Şiddete Sıfır Tolerans Politika Belgesi” hazırlama sürecine teknik katkı sağlıyor.

Haberler | 13 Ekim 2023 Cuma
ILO Türkiye Ofisi, Türk Metal Sendikası’na yönelik ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz’in Önlenmesi Sözleşmesi ile uyumlu bir “Şiddete Sıfır Tolerans Politika Belgesi” hazırlama sürecine teknik katkı sağlamak amacıyla 5-6 Ekim 2023 tarihlerinde Ankara’da “ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi Temelinde Şiddete Sıfır Tolerans Politika Belgesi Eğitimi” gerçekleştirdi.

ILO Türkiye Ofisi tarafından yürütülen ve İsveç tarafından finanse edilen “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler” Programı kapsamında Türk Metal Sendikası üye, temsilci ve uzmanlarının katılımıyla düzenlenen iki günlük eğitimde ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz’in Önlenmesi Sözleşmesi ile uyumlu “Şiddete Sıfır Tolerans Politika Belgesi” nin içeriği, bu süreçte izlenecek yollar ve adımlar konusunda sunumlar ve grup çalışmaları yapıldı.

“ILO 190 için kamuoyu oluşturmalıyız”

Eğitimde konuşan Türk Metal Sendikası Genel Sekreteri Taliphan Kıymaz “Sendika olarak, kadınların çalışma hayatında daha fazla ve eşit şartlarda yer almasını istiyoruz ve kadınlar için şiddet ve tacizin olmadığı bir çalışma hayatı ve dünya hayal ediyoruz,” dedi.

Türk Metal’in ILO ile yürüttüğü işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kıymaz “Bu iki günlük eğitim çok önemli, bu eğitimleri bir milat olarak kabul ediyoruz. Şiddete sıfır tolerans ilkelerini uygulamalarımıza yansıtacağız ve Belgede yer alan ifadeleri güvence altına alabilmek için en kısa sürede çalışmalarımıza başlayacağız,” dedi.

“Ayrıca, ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin hayata geçmesi için kamuoyu oluşturmalıyız.”

“Eğitimler, kazanımların tüm çalışma dünyasına yansıması adına önemli”

ILO ve 190 sayılı Sözleşme hakkında bilgi veren ILO Türkiye Ofisi Kıdemli Program Yöneticisi Ebru Özberk Anlı “Türk Metal Sendikası metal işkolunda en fazla üyeye sahip sendika. Bu nedenle burada gerçekleştireceğimiz eğitimler ve çalışmalar kazanımların tüm çalışma yaşamına yansıması açısından çok önemli,” şeklinde konuştu.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve tacizin genel görünümü, 190 sayılı Sözleşme’nin kapsamı ve çalışma hayatında şiddet ve tacizin önlenmesine ilişkin rolüne dair bilgi veren Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise “Tüm kadınların şiddet, taciz nedeniyle iş hayatından ayrılmamasını sağlayacak bir sözleşme için buradayız,” dedi.

Eğitimde ayrıca İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç.Dr.Ceyhun Güler ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nden Dr. Seher Demirkaya politika belgesinin önemi, rolü, çerçevesi ile sendikalar özelinde C190 ışığında Şiddete Sıfır Tolerans Sendika Politika Belgesi hazırlama sürecinde temel prensipler, izlenecek yollar, yazım süreci ve sonraki adımlar konusunda detaylı bir sunum yaptı ve grup çalışmaları gerçekleştirildi.

Eğitimin ikinci gününde ise, Avukat Umut Çiftçi, şiddet ve tacize ilişkin ulusal mevzuat ve şiddetle mücadelede kullanılacak şikayet ve başvuru mekanizmalarına ilişkin sunum yaptı.

İki gün süren eğitim sertifika töreni ile sona erdi.