Bizim etkimiz, onların sesleri

Girişimcilik sınır tanımaz

Haberler | 15 Eylül 2023 Cuma
© Kıvanç Özvardar / ILO
Suriyeli bir girişimci olan Mücahit Akıl, 2012 yılında Suriye'deki savaştan kaçmak zorunda kaldığında 23 yaşındaydı. Bilgisayar mühendisliği eğitimini bitirmiş ve Halep'ten Türkiye'de ilk olarak Gaziantep kentine gelmişti. Motivasyon büyük bir cesaret ve azimle bu yeni ülkede birbiri ardına birçok yeni iş kurdu.

“Suriye'de bilgisayar mühendisi olarak bir yazılım şirketim ve geniş bir müşteri ağım vardı. Türkiye’ye geldiğimde bu işi sürdürmek istedim ve İstanbul'a taşındım. Sıfırdan başladığım bu ülkede yaşamayı öğrenirken birçok zorlukla karşılaştım. Başkalarının da aynı şeyleri yaşamasını istemedim” diyor.

Bu düşünceden yola çıkan Mücahit birçok uygulama geliştirdi. Bunlardan ilki Arapça'da "gurbet" anlamına gelen "Ghortbtna" adında bir uygulama oldu. Ghortbtna, mültecilerin kanunlara, kurallara, iş imkanlarına ve günlük hayatlarını kolaylaştıracak her türlü bilgiye ulaşabilecekleri bir uygulama. Binlerce kişinin indirdiği bu uygulamayı Google, 2015 yılında mültecilere yönelik dünyadaki en iyi uygulama olarak seçti. İsmi giderek yayılan bu uygulamaya 2016 yılında Türk Telekom sponsor oldu.

Mücahit, “Go Global” adında başka bir iş daha kurdu. Gıda şirketlerine teslimat ve paket servisi için menü hazırlama ve satma olanağı sağlayan ticari bir mutfak alanı olan Go Global üzerinden ilk sekiz ayda 25 binin üzerinde sipariş aldı.

Ayrıca Mücahit, geliştirdiği bir diğer uygulama olan “Tercüman Gelsin” ile kendisi gibi yeni bir ülkeye gelenlerin büyük bir ihtiyacı olan çeviri hizmetleri sağlamaya başladı. Böylece çevirmenle çeviri ihtiyacı olanlar dijital ortamda biraraya geldi ve bu uygulamayla birkaç ay içinde bir milyon kez çeviri yapıldı.

Mücahit'in şirketleri, ILO'nun Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı’ndan (KİGEP) yararlandı ve 15 çalışanın kayıtlı ve güvenli işgücü piyasasında kalmaları için sosyal güvenlik primleri geri ödendi. Beş yıldır Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile ILO’nun birlikte uyguladığı KİGEP’ten 17 binden fazla çalışan yararlandı. KİGEP, COVID ve finansal iniş çıkışlar gibi zorlu dönemlerde bile binlerce çalışanın kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı oldu.

© Kıvanç Özvardar / ILO
Mücahit, çalışma arkadaşlarıyla İstanbul’da dijital alanda çalışanların daha çok tercih ettiği bir ortak çalışma alanında çalışıyor.
Ayrıca Mücahit, ILO'nun İstanbul'da kurduğu Bilgi Merkezi'nden işlerinin kayıtlı hale getirilmesi, eğitim ve teşvik olanakları konusunda aldığı bilgiler sayesinde işlerini büyüttü.

“Türkiye'de iş kültürü farklı, Suriye'dekinden daha profesyonel. Sosyal güvenlik burada çok önemli. ILO'nun KİGEP ve BİLMER teşvikleriyle yeni pozisyonlar oluşturduk, mevcutları da koruduk. Böylece bir işveren olarak nitelikli çalışanları elimde tutabildik ve daha az maliyetle daha fazla insana hizmet edebildik. Zamanla çalışanlarımla birbirimizden çok şey öğrendik. Birlikte büyümek ve aramızdaki bu alışveriş çok değerli” diyor, bugün toplam 45 kişiyi istihdam eden Suriyeli girişimci.