“Küresel istihdamı bekleyen riskler, ancak insanı merkezine alan yaklaşımlarla ele alınabilir”

Türkiye Kalite Derneği’nin (KalDer) “Riskin Ötesi: Bilim, Sektör ve Toplumda Adalet” temasıyla bu yıl 31’inci kez düzenlediği Kalite Kongresi’nde konuşan ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, istihdamın geleceğini ve hızlı dönüşümler ve belirsizlikler çağında risklerin nasıl yönetilebileceğini anlattı.

Haberler | 30 Kasım 2022 Çarşamba
22-23 Kasım’da Kocaeli’de düzenlenen Kalite Kongresi, iki gün boyunca 10 oturumda biraraya gelen 2 binin üzerinde katılımcıyı buluşturdu. Bireylerin, kurum ve kuruluşların karşı karşıya olduğu çok yönlü riskleri değerlendirmek ve bütüncül çözümler üretmek amacıyla düzenlenen kongrede, enerji, gıda, kaynaklar, teknoloji, istihdam ve göç olmak üzere altı konuda öne çıkan riskler ele alındı.

“İstihdam: Beş Milyarın İstihdamı” oturumunda konuşan ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, “Büyümeyi değil, insanı esas alan, insana yakışır işi önceliklendiren stratejiler belirlemeliyiz. Geleceğe dönük riskleri ancak ekonomiyi sosyal gelişmelerle birlikte ele alan bütüncül bir yaklaşımla yönetebiliriz” dedi.

Oturumun modetörlüğünü Borusan Grubu İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş üstlenirken, konuşmacılar Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı İnsan Kaynakları ve Dönüşüm Direktörü Başak Çalıkoğlu Akyol ve Deloitte Türkiye İnsan Yönetimi Hizmetleri Lideri Cem Sezgin de istihdamı ve riski yönetmek için kalitenin önemini tartıştı.