Uluslararası çalışma standartları ve insan haklarının ayrılmaz bağı BM çapında eğitimde vurgulandı

Haberler | 30 Kasım 2022 Çarşamba
ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, UNDP Mukim Temsilci Yardımcısı Miodrag Dragisic'in açılışını yaptığı bir eğitimde biraraya gelen Birleşmiş Milletler çalışanları, ILO Çalışma Standartları Teknik Uzmanı Mikhael Vinogradov'tan uluslararası çalışma standartlarının insan haklarıyla yakından, karşılıklı ve birbirini besleyen ilişkisini dinledi.

ILO Ankara Ofisi’nde 17 Kasım’da düzenlenen eğitimde, çalışma haklarının insan haklarının ayrılmaz bir parçası olduğu ve diğer küresel insan hakları araçlarıyla birbirine bağlı, karşılıklı ve destekleyici ilişkisi vurgulandı. Türkiye’deki tüm BM çalışanlarının uluslararası çalışma standartları ve ILO’nun denetim sistemi konusunda bilgilendirilmesini amaçlayan eğitime ilgi yoğun oldu. Eğitim süresince kırılgan gruplar, sosyal kapsayıcılık, toplumsal cinsiyet eşitliği, göçmenler ve mülteciler, çocuk işçiliği, zorla çalıştırma ve iş sağlığı ve güvenliği konularına değinildi.

Vinogradov, “2020 yılında BM’nin 75’inci yılı çerçevesinde BM Genel Sekreteri tarafından “İnsan Hakları için Eylem Çağrısı açıklandı. Bu çağrı, pandemide gündeme yeniden gelen kırılganlıklar, keskinleşen mevcut ayrımlar ve derinleşen eşitsizliklerle birlikte daha büyük anlam kazandı ve değişim için itki sağladı. ‘Daha iyi ve insan hakları güdümlü’ bir toparlanma için, insan hakları ile uluslararası çalışma standartlarının savunuculuğunu daha güçlü yapıyoruz, yapacağız” dedi.