Sakarya’da Çocuk İşçiliği ile Mücadele Planlama ve Koordinasyon Toplantısı

2022 Fındık Hasadı Öncesinde Çocuk İşçiliği ile Mücadele Planlama ve Koordinasyon Toplantılarının ikincisi Batı Karadeniz illeri ve Şanlıurfa temsilcilerinin katılımı ile Sakarya’da gerçekleştirildi.

Haberler | 05 Temmuz 2022 Salı
SAKARYA (ILO Haber) - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte 4 Temmuz 2022 tarihinde fındık hasadı öncesinde Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Şanlıurfa illeri yetkililerinin katılımıyla çocuk işçiliği ile mücadele planlama ve koordinasyon toplantısı düzenledi.

ILO’nun, fındık hasadında çocuk işçiliğiyle mücadele alanında yürüttüğü iki proje olan “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” ve “Mevsimlik Tarımda Fındık Hasadında Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Sona Erdirilmesi Projesi” kapsamında düzenlenen toplantı ILO ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının (ÇSGB) çocuk işçiliği ile mücadele konusuna yaklaşımını başta Valilikler, Kaymakamlıklar, İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri olmak üzere, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktararak farkındalık oluşturmak ve özellikle hasat öncesi yerelde kurumlar arası koordinasyona katkıda bulunmak amacını taşıyordu.

Toplantı açılış konuşmaları ile başlayarak, ILO Türkiye Ofisi Kıdemli Proje Koordinatörü Ayşegül Özbek Kansu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Uzmanı Anıl Akçay ve Pikolo Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Onur Torun tarafından yapılan sunumlarla devam etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü İstihdam Politikaları Daire Başkanı Suat Dede’nin kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen oturumda ise geçmiş yıllardaki uygulamalar ve bu yıl yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

Toplantıya Sakarya Vali Yardımcısı Mustafa Kutlu, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, başta olmak üzere Belediye yetkilileri, İl-İlçe Milli Eğitim, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, Jandarma, Kaymakamlık ilgili personeli ve Pikolo Derneği’nden temsilcilerle birlikte 55 kişi katıldı.

Projeler Hakkında

Türkiye’deki Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi

Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) ve Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Ulusal Programı (2017-2023) doğrultusunda En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin (EKBÇ) ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen proje CAOBISCO finansmanıyla düzenleniyor. Mevsimlik fındık tarımında halen çalışmakta olan çocukların işten çekilmelerine ve risk altındaki çocukların da çalışmalarının önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlayan proje ile stratejik müdahale modelinin farklı bölgelerde tekrarlanmasıyla katma değer sağlanması ve mevsimlik tarımda sürdürülebilir bir çocuk işçiliği izleme mekanizmasının oluşturulmasına katkıda bulunulması öngörülüyor. Proje Ordu, Giresun, Samsun, Sakarya, Düzce, Şanlıurfa illerinde düzenleniyor.

Mevsimlik Tarımda Fındık Hasadında Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Sona Erdirilmesi Projesi

Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) ve Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Ulusal Programı (2017-2023) doğrultusunda En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin (EKBÇ) ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen proje FERRERO finansmanıyla düzenleniyor. Mevsimlik tarımda fındık hasadında çocukların çalışmasının sonlandırılması ya da engellenmesi için kamu ve özel sektör aktörleri arasındaki ortaklığı güçlendirmeyi hedefleyen proje, özel sektör tarafından üstlenilen çabaları ulusal programlarla ilişkilendirerek çocuk işçiliğinin sonlandırılmasına yönelik işbirlikçi yaklaşımları teşvik ediyor. Proje Trabzon, Samsun, Zonguldak ve Şanlıurfa illerinde yürütülüyor.