Mevsimlik Tarımda Fındık Hasadında Çocuk İşçiliği ile Mücadele çalışmaları kapsamında görev yapacak öğretmenler için bilgilendirme seminerleri düzenlendi

Haberler | 05 Temmuz 2022 Salı
AKÇAKOCA ve ORDU (ILO Haber) - ILO Türkiye Ofisi’nin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü, Pikolo Derneği’nin uygulama ortağı olduğu “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” ve “Mevsimlik Tarımda Fındık Hasadında Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Sona Erdirilmesi Projesi” kapsamında 2022 hasat döneminde görev yapacak öğretmenlere çocuk işçiliği hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Seminer esnasında Kıdemli Proje Koordinatörü Ayşegül Özbek Kansu, çocuk işçiliğinin tanımı, nedenleri, sonuçları, Dünya’da ve Türkiye’de çocuk işçiliğinin mevcut durumu ve ILO Türkiye Ofisi’nin yürütmekte olduğu Çocuk İşçiliği ile Mücadele Programı’ndan bahsetti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çalışma Genel Müdürlüğü uzmanları Mehmet Yavuz Güngör, Turan Türk ve İbrahim Konuk tarafından Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı sunumları gerçekleştirildi. Projenin eğitim danışmanı Prof. Dr. Murat Gürken Gülcan tarafından ise çocuk işçiliği ve eğitim üzerine bilgilendirmelerde bulunuldu. Pikolo Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Onur Torun ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dede Pikolo Derneği’nin çocuk işçiliği alanında yürütmekte olduğu çalışmalardan bahsederken, Pikolo Derneği Sosyal Hizmet Uzmanı Emine Yavuz çocuk güvenliği, İzleme-Değerlendirme Uzmanı Yiğit Karagöl ise izleme, değerlendirme, hesap verebilirlik konularında paylaşımlarda bulundu.

27 Haziran 2022 tarihinde Akçakoca’da düzenlenen seminere Düzce, Sakarya, Zonguldak illerinden 80 öğretmen, 30 Haziran 2022 tarihinde Ordu’da düzenlenen seminere ise Trabzon, Giresun, Samsun ve Ordu illerinden 135 öğretmen katıldı. Seminerlerden yararlanan öğretmenler Ağustos ayı boyunca ILO Türkiye Ofisi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Pikolo Derneği ortaklığında Halk Eğitim Merkezleri üzerinden çocuk işçiliği ile mücadele çalışmaları kapsamında açılacak yaz okullarında görev alacak.