Basın Açıklaması

Çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılması 5. Küresel Konferansı

Medya danışma | 21 Nisan 2022 Perşembe
CENEVRE – Çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılması 5. Küresel Konferansı 15-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında Güney Afrika’da düzenlenecek.

Güney Afrika Cumhuriyetinin ev sahipliğinde Durban kentindeki Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlenecek hibrit etkinliğe hükümetler, sendikalar, özel sektör, yerel ve bölgesel kuruluşlar, düşünce kuruluşları ve akademiden temsilcilerin yanısıra, gençler ve çocuklardan oluşan yaklaşık 4000 kişinin katılması bekleniyor.

Konferansta, çocuk işçiliği konusundaki son durum, son konferanstan bu yana katedilen gelişmeler ve iyi uygulama örnekleri ele alınacak, konuya dair boşluklar ve çocuk işçi olarak çalışan çocuklara yardımcı olacak acil önlemler tanımlanacak.

Konferansı takip etmek isteyen medya mensupları 29 Nisan 2022 tarihine kadar zeenat@gcis.gov.za adresine mail gönderip kayıt olabilir.

Birleşmiş Milletler Küresel Kalkınma Amaçları 8.7. kapsamında belirlenen, 2025 itibarıyla çocuk işçiliğinin sona erdirilmesi hedefine 3 yıl kala düzenlenen Konferans’ta 28 de yan etkinlik olacak.

Çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılması Küresel Konferansları 1997 yılında Norveç’te başladı. Dünya genelinden ilgili tüm paydaşları iyi uygulama öreklerinin paylaşılması, politikaların geliştirilmesi ve çocuk işçiliğinin sona erdirilmesi konusundaki kararlılığın teyid edilmesi için biraraya getiren Konferans sırasıyla 2010’da Hollanda, 2013’te Brezilya ve 2017’de Arjantin’de düzenlendi. Konferans, çocuk işçiliğiyle mücadele konusunun uluslararası toplumun gündeminde kalmasına ve konuya ilişkin somut adımlar atılmasına destek sağlıyor. Çocuk işçiliği rakamları yıllar içinde ciddi düşüş göstermekle beraber, COVID-19 küresel salgını iniş eğilimini ne yazık ki tersine çevirdi. Halihazırda dünyada 160 milyon çocuk işçi bulunuyor.