ILO ve AB Türkiye Delegasyonundan Konya’ya Üst Düzey Saha Ziyareti

ILO Türkiye Direktörü Özcan ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut, AB finansmanıyla ILO ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü (UİGM) işbirliğinde yürütülen Hayata Fırsat Projesi’nin çalışmalarını yerinde incelemek üzere Konya’da saha ziyaretinde bulundu.

Haberler | 08 Nisan 2022 Cuma
Konya (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörü Numan Özcan ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AB finansmanıyla ILO ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü (UİGM) işbirliğinde yürütülen Hayata Fırsat Projesi’nin çalışmalarını yerinde incelemek üzere Konya’da saha ziyaretinde bulundu.

Özcan ve Meyer-Landrut, proje kapsamında geçici koruma sağlanan Suriyeliler ve Türk vatandaşları ile ilgili çalışmaları yerinde görmek amacıyla Konya’ya düzenledikleri ziyaret kapsamında proje faydalanıcıları ile bir araya geldi. İlk olarak proje kapsamında sağlanan girişimcilik destekleri ile kurulmuş bir ayakkabı imalat atölyesini ziyaret eden Meyer-Landrut ve Özcan daha sonra projenin yerel uygulayıcı kurumlarından olan İnnopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne geçti. Burada düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısına katılan üst düzey heyet, Hayata Fırsat Projesi kapsamında mesleki eğitim almış, işe yerleştirmeleri yapılmış ve girişimcilik desteklerinden faydalanmış kişilerle görüşerek deneyimlerini dinledi. Özcan ve Meyer-Landrut, daha sonra, Suriyelilerin işgücü piyasasında karşılaştıkları sorunlar ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

ILO Türkiye Direktörü Özcan’ın programı, projenin yerel iş ortağı olan Konya Mobilyacılar Odası ziyareti ile devam etti. Oda Başkanı Mehmet Günbaş'ı ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi alan Özcan ve beraberindeki proje ekibi, ILO desteği ile kurulan eğitim atölyesinde incelemelerde bulundu. Mesleki Eğitim Merkezi'nde proje kapsamında oluşturulan altyapı ile kurulan “Avuncuk” markasıyla üretilen ahşap oyuncakları inceledi. Ziyarette ayrıca, başarılı bir şekilde yürütülen işbirliği ve bundan sonra yürütülecek faaliyetler ve çalışmalar ile ilgili istişarelerde bulunuldu.
Oda Başkanı Mehmet Günbaş da, 4 yıl önce Avrupa Birliği finansı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile başlatılan iş ortaklığı ile büyük bir Mesleki Eğitim Merkezi kazandırmalarında öncü oldukları ve ziyaretlerinden dolayı ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan ve proje ekibine teşekkür etti.

Hayata Fırsat Projesi Hakkında

Avrupa Birliğince (AB) finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi iş birliğiyle yürütülen "Hayata Fırsat Projesi" Türkiye'deki Geçici Koruma Sağlanan Suriyeliler ve ev sahibi toplulukları ekonomik ve sosyal olarak güçlendirmek ve dayanıklılıklarını artırmak amacıyla Ankara, İstanbul, Bursa, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mersin ve Hatay'da uygulanıyor.