ILO’dan Karadeniz’de Çocuk İşçiliği ile Mücadele Bilgilendirme Toplantıları

“Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” kapsamında kurumlara yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Haberler | 08 Nisan 2022 Cuma
Giresun/Ordu/Samsun (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından Avrupa Çikolata Bisküvi ve Şekerleme Sanayi Kuruluşu (CAOBISCO) finansal desteğiyle düzenlenen Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi kapsamında kurumlara yönelik çocuk işçiliği ile mücadele bilgilendirme toplantıları yapıldı.

Sırasıyla Giresun, Ordu ve Samsun’da 4-6 Nisan tarihleri arasında düzenlenen bilgilendirme toplantılarında çocuk işçiliği kavramı, çocuk işçiliğinin nedenleri ve sonuçları, dünyada ve Türkiye’de çocuk işçiliği istatistikleri, tarımda çocuk işçiliği ve çocuk işçiliği ile mücadele konularında ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum temsilcilerine ve özel sektör temsilcilerine bilgilendirme sağlamak, farkındalık oluşturmak ve kurumlar arası koordinasyona katkıda bulunmak için sunumlar, değerlendirmeler ve bilgi alışverişi yapıldı.

Sunumlar ILO Türkiye Ofisi Kıdemli Proje Koordinatörü Ayşegül Özbek Kansu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Uzmanı Anıl Akçay ve Serdar Uğurlu tarafından gerçekleştirildi. ILO Türkiye Ofisi Danışmanı Özgür Çetinkaya tarafından Tarımda Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi için Paydaşların Katılımı, Çocuk İşçiliğinin Politika ve Stratejilere Dâhil Edilmesi, Çocuk İşçiliğinin İzlemesi ve Değerlendirilmesi başlıklı bir de çalıştay gerçekleştirildi.

Toplantılara, Giresun’da Vali Yardımcısı Sn. Dr. Hasan Tanrıseven, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Merkez Teşkilatından Çalışma Uzmanı Anıl Akçay, Çalışma Uzmanı Serdar Uğurlu, Çalışma Uzman Yardımcısı Serkan Topçu; Ordu’da Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, Çalışma ve İş Kurumu Müdür Yardımcısı Ali Yıldız; Samsun’da Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Müdür Yardımcıları Ayhan Keleş ve Sait Gül başta olmak üzere İl Milli Eğitim, İl Sağlık, İl Tarım ve Orman Müdürlükleri, Ziraat Odaları ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Proje Hakkında

Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) ve Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Ulusal Programı (2017-2023) doğrultusunda En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin (EKBÇ) ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen proje CAOBISCO finansmanıyla düzenleniyor. Mevsimlik fındık tarımında halen çalışmakta olan çocukların işten çekilmelerine ve risk altındaki çocukların da çalışmalarının önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlayan proje ile stratejik müdahale modelinin farklı bölgelerde tekrarlanmasıyla katma değer sağlanması ve mevsimlik tarımda sürdürülebilir bir çocuk işçiliği izleme mekanizmasının oluşturulmasına katkıda bulunulması öngörülüyor. Proje Ordu, Giresun, Samsun, Sakarya, Düzce, Şanlıurfa illerinde düzenleniyor.