Haber

ILO Türkiye Ofisi Kooperatif destek ağını “Halka Kooperatifi” ile daha da genişletiyor

Proje dokümantasyonu | 15 Ekim 2021 Cuma
ILO Türkiye Ofisi (Uluslararası Çalışma Örgütü) Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP) ve Türkiye’de Mülteciler ve Ev Sahibi Topluluklar için İnsana Yakışır İş Fırsatları Projesi kapsamında ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu (USPRM) finansmanıyla Halka Kooperatifi’nin etki alanını daha da güçlendirmesine katkıda bulunuyor.

Halka Kooperatif’e, 5 GKaS ve 1 T.C. vatandaşı için çalışma izni ve sigorta prim desteği ile başlayan destek, kooperatif ortaklarıyla destekleri değerlendirme ve deneyim aktarımı buluşmaları, iş piyasasında güçlenmesi ve sürüdürülebilirliklerinin sağlanması için ekipman ve makine desteği ile devam etti.

ILO Türkiye Ofisi, kooperatiflere desteğini önümüzdeki günlerde daha da arttırmaya devam edecek.

Halka Kooperatif kimdir?

HALKA, İzmir'de profesyonel temizlik sektöründe hizmet veren bir işçi/hizmet kooperatifidir. HALKA kooperatifi, kadınların liderliği ve değişim yaratmak için yetkilendirildiği bir dünya hayal eder. Odak noktası, kadınların sosyal bir kooperatife nasıl ortak olabilecekleri ve gelir getirici işleri nasıl sürdürebilecekleri konusunda onlara destek olmak ve onları geliştirmektir. Kadın haklarının savunulması, kadınlara karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması, kadınların kapasitelerinin ve liderlik becerilerinin geliştirilmesi ve hayatlarını etkileyen kararlara katılmaları için seslerinin yükseltilmesi de dahil olmak üzere ekonomik güçlenmeyi teşvik eden faaliyetler oluşturur.