İlk Çevrimiçi İşyeri Uyum Programına Merhaba Deyin

Haberler | 25 Ocak 2021 Pazartesi
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi tarafından ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu (USBPRM) tarafından finanse edilen, “Türkiye’de Mülteciler ve Ev Sahibi Topluluklar için İnsana Yakışır İşler” projesi kapsamında yürütülmekte olan, “İşyeri Uyum Programı” çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Bünyesinde birçok hazır giyim şirketini barındıran bir giyim firmasının İstanbul Merkez Şubesi Sürdürülebilirlik Departmanı ile işbirliği halinde gerçekleştirilen online eğitime İstanbul’daki tedarik zincirlerinden 20 çalışan katıldı.

Sıkı Covid-19 önlemlerinin alındığı eğitim programında ILO’nun sosyal adalet ve insana yakışır iş hedefine ulaşmak için merkezine koyduğu çalışma hakları, toplumsal cinsiyet, iş sağlığı ve güvenliği hakkında temel bilgiler ele alındı. Çalışma barışının ve iş yerinde sosyal diyaloğun sağlanmasında kültürler arası iletişimin önemine çeşitli interaktif çalışmalarla değinildi. Çalışanların aktif katılımıyla gerçekleşen eğitim programında, kamu istihdam hizmetlerine erişim, çalışma saatleri ve COVID-19 ile mücadele bağlamında uygulanan önlemler gibi konular da tartışıldı.

İşyeri Uyum Programı, uluslararası iyi uygulama örneklerinden yola çıkılarak, Türkiye’ye özel olarak geliştirilmiştir. Program, ILO’nun dünya genelinde desteklediği “insan onuruna yakışır işler” ve “rekabetçi ve sorumlu işletmeler” ilkeleriyle hazırlanmıştır.