Türkçe Konuşma Atölyesinde Mezuniyet Etkinliği Coşkusu

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından yürütülen, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD) uygulayıcı ortağı olduğu “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında faaliyet gösteren SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi faydalanıcıları için gerçekleştirilen Türkçe Konuşma Atölyesi ikinci dönem mezuniyet törenini gerçekleştirdi.

Haberler | 02 Ağustos 2019 Cuma
A2 Türkçe kursunu tamamlamış 32 Suriyeli ve 8 Afganistanlı toplamda 40 kadının katıldığı atölyeden, girişimci adayı ve kooperatif kurma çalışmalarında yer alan kadınlar da faydalandı. 16 Temmuz 2019 tarihinde GESOB etkinlik salonunda gerçekleşen mezuniyet etkinliğinde Türkçe konuşma atölyesi çalışmalarını başarıyla tamamlamış kadınlar tiyatro, koro ve şiir çalışmalarından oluşan etkinliği de izleyecilere sundular.

SADA Kadın Merkezi Türkçe sınıflarından yararlanan 90 kadının izlediği etkinlik hem Türkçe öğrenme çabasında olan kadınları cesratlendirirken hem de eğlendirdi. “Faso Fiso” isimli tiyatro oyunuyla katılımcılarla buluşan atölye faydalanıcısı kadınlar, sergiledikleri oyunla kadınların hedefledikleri her çalışmanın ve işin üstesinden gelebilecek azme ve güce sahip olduğunu vurguladı.

Etkinlikte kadınlar şiirler okuyarak hem Türkçe dil bilgilerinin nasıl geliştiğini izleyecilere gösterirken şiirler aracılığıyla kadınların birliği ve dayanışmasına vurgu yaptılar. Konuşma atölyesi faydalanıcılarından oluşturulan koro ise “Hayat bayram olsa” şarkısını işaret dili hareketleri eşliğinde söylerek eğlenceli dakikaların yaşanmasını sağladılar. Etkinlik iyi dilekler ve anı fotoğrafının çekilmesiyle tamamlandı.