SADA Kadın Kooperatifi Üyeleri Fiyatlandırma Eğitimine Katıldı

Yakın zamanda çalışmalarına başlayan SADA Kadın Kooperatifi üyeleri, ürün fiyatlandırılması üzerine Gaziantep Üniversitesi Naci TOPÇUOĞLU Meslek Yüksekokulu Ayakkabı Tasarım Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Ömer Uçtu’nun katılımıyla eğitim aldı. 5 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen eğitime SADA Kadın Kooperatifi ortağı 50 kadın ve atölye eğitmenleri ile tercümanlar katıldı.

Haberler | 12 Temmuz 2019 Cuma
Eğitimde Uçtu, firmaların markette kalıcı ve başarılı olabilmesi için farklı ve özgün ürün yapmanın ve maliyetleri düşürmenin önemini aktardı. Kooperatifin fiyat politikasını nasıl belirleyeceği üzerine bilgi aktarımında bulununan Uçtu, kullanılan hammadde, işçilik giderleri, enerji giderleri ve atölyelerin mülkiyetine ilişkin masrafların ürün fiyatı hesaplanmasında göz önünde bulunması gereken gider kalemleri olarak açıkladı. Ürün fiyatı belirlenmesinde makinelerin önemli bir gider olduğunu açıklayan Uçtu, makinelerin 10-20 sene aralığında bir ömrü olduğunu, tasarım aşamasında makine parçalarının belirli bir zamana göre tasarlandığını bu sebeple makinelerin senelik bakım ve amortisman giderlerinin ürün fiyatına yansıtılması gerektiğini ifade etti. Eğitimde makinelerin saatlik masrafının nasıl hesaplanacağını ve ürün fiyatına nasıl yanısıtılması gerektiği konusunda da katılımcılara detaylı bilgi verildi.

İşçilik maliyetinin hesaplanması, saatlik işçilik ücretinin bulunması ve bunun ürün fiyatına nasıl yansıtılacağı konusunda açıklamaların yapıldığı eğitimde, tüm maliyetler ürüne fiyat olarak yanısıtıldıktan sonra fiyat düşürme yolları açıklandı. Buna göre, kooperatife hammedde alımı için en az 5 firmayla birlikte çalışma tavsiyesinde bulunan Ömer Uçtu, “hammadde tedarik ettiğiniz bir firma size zamanında ürün yetiştiremiyebilir, elinde ürün olmayabilir yada iflas edebilir. Üretiminizin bu gibi gelişmelerden etkilenmemesi için en az beş firma ile çalışmanız gerekir” dedi. Yine daha düşük enerji harcayan makinelerin kullanılması ya da yüksek kapasite makinelerin kullanılıp işçiliğin düşürülmesinin ürün fiyatının düşürülmesinde önemli bir unsur olduğunu aktaran Uçar, yatırım zamanlarında ideal üretimin ihtiyacını karşılayacak makineyi almanın ve teknolojik gelişmelerin takip edilmesinin önemine dikkat çekti.

Ticarette güvenin önemine vurgu yapan Uçtu, markette güven oluşturmaya ve güvenilir firmalarla çalışmaya dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Hangi ürünlerin sipariş olmadan üretilip stoklanabileceği hakkında da bilgi veren Uçtu, sonrasında katılımcıların sorularını yanıtladı. Bazı mağazalarda %50’den fazla indirim olduğunu söyleyen katılımcılar, firmaların maliyet hesaplamasına rağmen bunu nasıl yapabildiklerini sordular. Bu konuda Ömer Uçtu, markalaşmış firmaların ürün fiyatlarının zaten yüksek olduğu, bu sebeple kar oranlarının da çok yüksek hesaplandığı ve bu firmaların ilk parti ürünlerinde yeterli karı elde ettikleri için ne kadar indirim yaparsa yapsınlar yine zarar etmediklerini, kar elde ettiklerini ifade etti.

Bir kooperatif üyesi hammadde olarak deriyi ortalama bir fiyattan almışken sonrasında fiyatı düştüğünde, zarar etmemek için neler yapmalıyım diye eğitimciye soru yöneltti. Yine başka bir kooperatif üyesi; “Örneğin çanta ürettik. Tüm maliyetleri hesapladık ama markette fiyatlar düştü ne yapmalıyız? Ürünü stoklayıp bekletebilir miyiz, marketin durumu iyileşince satışa çıkarabilir miyiz” gibi pazardaki ekonomik dalgalanmalar ve ürün fiyatına yansımalarını içeren sorularını eğitmene yönelttiler. Bu konuda Ömer Uçtu, markette fiyat düşmesi yaşandığında, en azından hazırlanan ürüne yapılan masrafın fiyat düşürülerek karşılanması gerektiğinin önemli olduğunu açıkladı. Ürünlerin stokta bekletilmesinin modaya uygun değişen ürün çeşitliliği sebebiyle satılamama riskine değinen Uçtu, kooperatif olarak gelir ve giderlerinizi düzenli olarak hesaplamalı, buna uygun stratejiler geliştirmelisiniz diye katılımcılara tavsiyede bulundu. Kayıtdışı çalışan firmaların haksız rekabet ve kazanca yol açtığını vurgulayan Uçtu, kayıtdışı çalışan firmaların vergi ödemedikleri için hammaddede masraflarının yüzde 20 düştüğünü bu sebeple ürünü daha aza satabildiklerini ifade etti. Kooperatif üyelerinin ürün fiyatlandırması, masrafların hesaplanması ve masraf kalemlerinin belirlenmesine dair çokça sorular sorduğu eğitim başarıyla tamamlandı.