Çocuklar Çalışmamalı, Hayallerinin Peşinden Koşmalı!

12 Haziran "Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü" dolayısıyla Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde yerel, ulusal ve uluslararası paydaşların katılımıyla Ankara'nın Polatlı ilçesinde bulunan Sarıoba mevsimlik tarım işçileri yerleşim alanına (METİP) ziyaret gerçekleştirildi.

Haberler | 18 Haziran 2019 Salı
Çalışma Genel Müdürü Şeref Kazancı, Ankara Vali Yardımcısı Fatih Kaya ve Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer ile kamu kurum kuruluşları, sosyal taraflar, uluslararası kuruluşlar ve özel sektör temsilcilerinin katılım sağladığı etkinlikte mevsimlik tarım işçisi aileler ve çocuklarına yönelik Sarıoba mevsimlik tarım işçileri yerleşim alanında gerçekleştirilen hizmetlere ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.

Çalışma Genel Müdür Vekili Şeref Kazancı, Uluslararası Çalışma Örgütü işbirliğinde, Bakanlık olarak çocuk işçiliğiyle mücadelede 1992 yılından beri ciddi çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Kazancı, “Hükümetimizin de desteğiyle 2023 vizyonuyla 'Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Ulusal Programı’mızı uygulamaya aldık. İkinci fazını geçen sene başlattık. Burada 80’i aşkın eylem maddemiz var, 60 kurum, kuruluş ve sosyal taraf ile beraber takip ettiğimiz eylemlerimiz var. Bu kapsamda farkındalık çalışmaları, çocuk işçiliğinin en aza indirilmesi ve sıfırlanması noktasında ciddi çalışmalar içerisindeyiz." dedi.

Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Ankara'nın tarımsal anlamda en büyük ilçesi olan Polatlı'ya çok fazla tarım işçisi geldiğini belirterek tarım isçilerinin gerekli konforunu, rahatlığını sağlamak amacıyla yerleşkenin su, elektrik, banyo, mutfak barındırdığından bahsetti. Yerleşkede, çocukların ihtiyaç duyabileceği imkanları sağlamaya çalıştıklarına değinen Tunçer, çocukların çalıştırılmaması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getirdi.

Etkinlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının yararlanmasına yönelik olarak Gezici Kütüphane hizmeti sağlandı.