SADA Kadın Kooperatifi Değerlendirme Toplantısını Gerçekleştirdi

Kuruluş işlemlerini kısa bir süre önce tamamlayan SADA Kadın Kooperatifi ortakları bir araya gelerek Ramazan Bayramı öncesi çalışmalarını değerlendirdi ve önümüzdeki dönem faaliyetlerine ilişkin planlama toplantısı yaptı

Haberler | 31 Mayıs 2019 Cuma
28 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen ve 50 kooperatif ortağının katıldığı toplantıda devam eden ürün çeşitliliğini artırma, fiyatlandırma, günlük üretim adetinin belirlenmesi gibi faaliyetlerde gelinen aşamalar tartışıldı. Sayacılık, tekstil ve yöresel mutfak atölyesi ürünleri üzerinden çalışmalarını sürdüren kooperatifin mutfak atölyesi Haziran ayı ile birlikte Gaziantep’in ünlü şeflerinden Hanifi Elçi ile çalışmaya başlayacak. Kooperatif usta şefin öncülüğünde kurabiye, pasta ve soğuk ikramlıklar ile erişte, yuvalama, reçel gibi yöresel gıda ürünlerinin yanına Halep ve Türk mutfağına özgü sıcak yemeklerde eklemek üzere çalışmalar gerçekleştirecek. Şimdiden catering hizmeti sunmak üzere siparişler almaya başlayan kooperatif nişan, düğün, cenaze yemeği organizasyonu, kurumların etkinlik ve kokteylleri için catering hizmeti sunmasının yanında işyerleri için öğle yemeği hizmeti de sunmaya başlayacak.

Ev tekstili üretimiyle çalışmalarına başlayan tekstil atölyesi bez çanta, plaj çantası, mutfak servisi, önlükler, kutnu kumaşından kuruyemiş torbalarını da ekleyen kooperatife ürün çeşitliliğini artırmak ve tasarım çalışmaları için Gaziantep Hacı Muzaffer Bakbak Kız Meslek Lisesi eğitmenleri de destek sunuyor. Kız meslek lisesi eğitmenleriyle gerçekleştirilen tekstil atölyesi tasarım çalışmalarıyla kadınların yaşam hikayelerinden süzülen Türkiye ve Suriye’ye özgü motifler birleştirilerek farklı kumaşlar üzerine özgün ürünler ortaya çıkarma denemeleri yapılıyor. Sayacılık atölyesinde temel olarak deri kesimi ve saya üretimi çalışmaları yapan kooperatif ortakları saya yapımı kalitesini ve günlük üretim sayısını artırma çalışmaları gerçekleştiriyor. Haziran ayı içerisinde Gaziantep Üniversitesi Ayakkabıcılık Yüksek Okulu ile 5 günlük bir tasarım workshobu gerçekleştirecek olan Sayacılık atölyesi, Gaziantep Üniversitesi SADA Kadın Kooperatifi ortak çalışmasıyla kooperatife özel bir deri çanta tasarlamayı planlıyor.

Toplantıda Haziran ayı içerisinde alınan siparişlerin de değerlendirilirken kooperatifin çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte yeni iş bölümü de gerçekleştirildi. Bu kapsamda kurulan tanıtım ve pazarlama komisyonuna oylama usulüne göre her atölyeden üç kadının seçildi. Tanıtım ve pazarlama komisyonu, kurum ziyaretleri, tanıtım ve pazarlama çalışmalarını planlayacak ve ilgili ziyaretlerde yer alacaklar. Üretim sürecinin de bir parçası olamaya devam edecek olan tanıtım ve pazarlama komisyonu üyeleri Haziran ayı içerisinde etkili iletişim, sunum ve kamu iletişimi üzerine bir de eğitim alacaklar.

Kooperatif toplantısında ayrıca siparişlerin organizasyonu, fiyatlandırma ve görev paylaşımı gibi üretim sürecinin planlanmasının düzenli olarak organize edilebilmesi amacıyla iş organizasyonu komiteleri de seçildi. Her atölyeden iki kooperatif ortağının oylama usulüne göre seçildiği iş organizasyonu komitesinde atölyelerden sorumlu Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte seçilen komite üyeleri yer alacak. Her bir kooperatif ortağının üretim süreçlerinin planlanması ve organizasyonda yetkinliklerinin artması amacıyla iş organizasyonu komitesi üyelerinin üç ayda bir oylama usulüne göre değiştirilmesine karar verildi.

Toplantıda ayrıca Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 2.sini düzenleyeceği Kadın Kooperatifleri Festivali için gelen davete katılım değerlendirildi. 26-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival SADA Kadın Kooperatifi olarak katılma kararının alınmasıyla birlikte festival götürülecek kooperatif ürünleri değerlendirildi ve kararlaştırılırdı. Toplantı hazırlık aşamasında olan SADA Kadın Kooperatifi tanıtım broşürü ve ürün kataloğu için önerilerin konuşulması ve kooperatif tanıtımı için kullanılacak tanıtım sloganları yaratma atölyesinin gerçekleştirilmesiyle tamamlandı.