SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi Saya Kursu Faydalanıcılarından Fabrika Ziyareti

UN Women tarafından yürütülen, ILO ve ASAM'ın uygulayıcı ortağı olduğu “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında kurulan sayacılık atölyesi faydalanıcıları 9 Mayıs 2019 tarihinde Gaziantep Ayakkabıcılar Sanayi sitesindeki fabrikaları ziyaret etti.

Haberler | 10 Mayıs 2019 Cuma
11 Suriyeli 4 TC vatandaşı toplamda 15 kadının yer aldığı ziyarete Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce ev sahipliği yaptı. Ziyarete katılan SADA Kadın Kooperatifi sayacılık atölyesi üyeleri ve sayacılık kursu öğrencisi faydalanıcılar 4 fabrika gezerek ayakkabı üretiminin tüm aşamaları görme olanağı buldular.

Oda Başkanı Mehmet Emin İnce’nin sanayide kurulu ofisinin ziyaretiyle başladı, Mehmet İnce sanayi sitesi ve çalışmaları hakkında ziyaretçi kadınlara bilgi verirken kadınlar da üretilen ayakkabıları ziyaret etme olanağı buldu. İnce, ayakkabıcılar sanayi sitesinde 300 Suriyeli firmanın olduğunu ayrıca 2 Suriyeli işletme sahibinin de Gaziantep Ayakkabılar Odası Yönetim Kurulu’nda yer aldığını belirtti.

Ayakkabı üretimi sektöründe nitelikli kadın işgücü ihtiyacına dikkat çeken İnce, faaliyetlerine devam eden Sayacılık kursunun sektörün ihtiyacını karşılamak ve kadınlara yeni iş olanakları sunmak açısından ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Ziyaret sırasında ilk olarak Klas Taban ve Ayakkabıcılık fabrikasını ziyaret eden kadınlar atölye üretim alanını gezerek erkek ayakkabısı üretimini yerinde inceleme olanağı buldular. Daha sonra Baran Ayakkabıcılık fabrikasını ve fabrikanın ayrı bir yerde kurulu sayacılık atölyesini ziyaret edildi. Sayaclık atölyesinde örnek çalışmalar yapan kadınlar, tezgahların da başına oturma ve saya üretim denemeleri yapma fırsatı yakaladılar.

Fabrikada çalışan Suriyeli bir kadın tasarımcı ile de konuşma fırsatı bulan kadınlar, ayakkabı tasarımı ve çalışma hayatına dair bilgiler aldılar.
Kadınların ayakkabı fabrikalarında çalıştığını görmenin kendilerini heyecanlandırdığını belirten faydalanıcılar “kadınları görünce çalışma isteğimiz daha da arttı. Onlar gibi çalışmaya hırslandık ve daha iyi yapacağız diye istek duyduk. Ayakkabıya bir bayan dokunuşu olması daha farklı iş ortaya çıkacağına inanıyoruz.” Diyerek duygularını ifade ettiler.

Ziyaret Suriyeli ve TC vatandaşı ortaklığında kurulu olan Büşra Kadın Ayakkabı Üretim fabrikasını ve saya atölyesini gezdiler. İşletme ortağı Suriyeli Mahir Şehali ziyaretçi kadınları tebrik ederek sayacılık sektöründe kadınların başarısına inandıklarını iletti. SADA Kadın Kooperatifinin de çalışmalarını yakından izlemek ve destek olmak istediğini ileten Şehali sayacılık kursunu ziyaret ederek orataya çıkan ürünleri yakından görmek istediğini ifade etti. Fabrikanın üretim alanı, sayacılık atölyesi, ürün sergi bölümlerini ziyaret eden kadınlar hem üretim çalışmalarını hem de orataya çıkan ürünleri incelediler. Ziyarete katılan bir Suriyeli faydalanıcı “Suriyelilerle Türklerin iş birliği çok güzel. Türk ve Suriyeli işçilerin elinden bir ayakkabı çıkması bizi çok mutlu etti.” diyerek ayakkabı sektöründe Suriyelilerin olmasından memnuniyetini dile getirdi.

Başka bir faydalanıcı kadın ise Türk çalışanların ve işletme sahiplerinin Suriyelilerin ayakkabı sektöründe başarılarılarına dikkat çeken konuşmalarının kendilerini çok cesaretlendirdiğini ve gururlandırdığını ifade etti. Suriye ve Türklerin arasında ayrımcılığın olmadığını gördüklerini dile getiren kadınlar “herkes birbirinin işini beğeniyordu” diyerek birlikte huzur içinde çalışmanın kendilerini mutlu ettiklerini dile getirdiler. Son olarak Suriyeli bir firma olan Rojab Ayakkabı İmalat Sanayi Atölyesinin saya bölümünü gezen kadınlar Suriyeli ve Türkiyeli saya ustalarını iş başında izleme ve sorular sorma olanağı buldular. Ziyaret ziyarete Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce ile çekilen hatıra fotoğrafı ve iyi dilek temennileriyle tamamlandı.