Türkçe Konuşma Atölyesi Faydalanıcılarından Gaziantep Üniversitesi’ne Ziyaret

ILO Türkiye Ofisi tarafından UNWomen ve ASAM işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında kurulan Türkçe Konuşma Atölyesi faydalanıcıları 8 Mayıs 2019 tarihinde Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesini ziyaret etti.

Haberler | 09 Mayıs 2019 Perşembe
Türkçe konuşma atölyesinden 16 Suriyeli faydalanıcından oluşan ziyaretçi grubuna İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr.Öğr.Üyesi Filiz Çayırağası ile İş Güvenliği ve Sağlığı Uzmanı Öğretim Görevlisi Derya Çevik Taşdemir evsahipliği yaptı. Türkçe atölyesi faydalanıcıları Dr.Öğr.Üyesi Filiz Çayırağası’nın muhasebe dersine katılarak bir süre öğrencilerle birlikte dersi dinlediler. Sonrasında ILO Saha Koordinatörü Bilge Çoban öğrencilere kadınları SADA Kadın Merkezini tanıtan ve ziyaret sebeplerini anlantan küçük bir konuşma yaptı. Ziyarete katılan faydalanıcı kadınlar üniversite hocalarına ve öğrencilere Türkçe sorular yönelttiler.

Kadınlar, Gaziantep üniversitesinin ne zaman kurulduğu, kaç fakültesinin olduğu, işletme bölümünde öğretilen konuların neler olduğu, imam hatip mezunlarının hukuk fakültesine giriş yapıp yapamayacakları gibi sorular sorarkan hayat hikayelerini paylaşarak geçici koruma altında olan Suriyelilerin üniversiteye nasıl girebileceklerine yönelik sorular sordular. Suriye’deyken avukatlık yapan Maryam Hammus, Türkiye’ye geldikten sonra avukatlık yapamadığını, SADA Kadın merkeziyle yeniden hayata başladığını ve şuanda SADA Kadın Kooperatifi üyesi olarak yaşamında büyük adımlar attığını öğrencilerle paylaştı.

İşletme fakültesinde okuyan ve derste bulunan bir Suriyeli öğrenci kadınların üniversiteye giriş ile ilgili sorularını kendi deneyimi üzerinden yanıtlarken derse katılan öğrenciler de kadınlara çeşitli sorular yönelttiler. Suriye’de üniversite sınavının olup olmadığını soran öğrenciler, her gencin istediği bölüme girip girmediğini merak ettiklerini ilettiler. Ziyaretçi kadınlar da Suriye’deki eğitim sistemi hakkında öğrencilere bilgi verdi. Öğrencilerden gelen “Türkiye’de mutlu musunuz?” sorusuna kadınlardan bazıları burada daha özgür olduklarını bu sebeple ülkelerine dönmek istemediklerini iletirken bir Suriyeli kadın savaş dolayısıyla Türkiye’ye gelmek zorunda olduklarını iletti. “Evinizde ateş çıkarsa hemen yan komşuya sığınırsınız biz de bunu yaptık” diyen Suriyeli faydalanıcı “insanın vatanı gibisi yok” diyerek evlerine dönebilmek için savaşın sona ermesini beklediklerini iletti. Soruların ardından İş Güvenliği ve Sağlığı Uzmanı Öğretim Görevlisi Derya Çevik Taşdemir EU Erasmus+ projesi kapsamında iş güvenliği uzmanları ve mültecileri hedefleyen projelerinin kısa bir tanımını gerçekleştirdi. Profesyoneller için iş sağlığı ve güvenliği üzerine uygulanabilir müfredat oluşturma çalışmalarının yapıldığı projede mültecilerin de faydalanabileceği online eğitim modülleri oluşturmaya çalıştıklarını aktaran Taşdemir’in sunuşuyla birlikte toplu hatıra fotoğrafları çekilerek ziyaret tamamlandı.

İşkur Mobil Ofis Ziyareti


Türkçe konuşma atölyesi faydalanıcıları ikinci ziyaretini ise Gaziantep Üniversitesi içinde kurulu olan İŞKUR Mobil ofisine gerçekleştirdi. İŞKUR uzmanı Esra Bağcı tarafından karşılanan kadınlar İŞKUR’un çalışmaları ve kampüs içerisine kurulu mobil ofisin faaliyetleri hakkında bilgi aldılar. Çalışma yaşamına katılım ve iş bulma süreçleri hakkında çeşitli sorular soran kadınlar SADA Kadın merkezi faaliyetleri kapsamında İŞKUR uzmanları tarafından İŞKUR Aktif işgücü programı seminerine katıldıklarını ileterekbu ziyaret vesilesiyle İŞKUR’un çalışmalarını yakından görme fırsatı yakaladıkları için memnun olduklarını dile getirdiler.