Türkçe Konuşma Atölyesi Faydalanıcılarından Gaziantep Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne Ziyaret

ILO Türkiye Ofisi tarafından UNWomen ve ASAM işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında kurulan Türkçe Konuşma Atölyesi faydalanıcıları Gaziantep Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne ziyarette bulundu.

Haberler | 09 Mayıs 2019 Perşembe
SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi çalışmalarından faydalanan kadınların Türkçe dil kapasitelerini geliştirmeyi hedefleyen atölyede faydalanıcılar çoğunlukla sokağa çıkarak günlük yaşama dair Türkçe dil pratiği yapmaktalar.İnteraktif eğitim metodlarının uygulandığı atölyede faydalanıcılar pazara, alışveriş merkezlerine, hastanelere, parklara ve kamu kurumlarına gitmekteler.

Atölye faydalanıcısı kadınların kamu kurumlarını tanıması, kamu kurumlarından nasıl faydalanacaklarını ve nasıl başvuru yapabileceklerine dair bilgilerini pekiştirmek amacıyla yapılan ilk ziyaret 2 Mayıs 2019 tarihinde Gaziantep SGK İl Müdürlüğü’ne gerçekleştirildi. Sabah ve öğle iki grup halinde gerçekleştirilen ziyarete katılan 32 Suriyeli faydalanıcı SGK Müfettişi Mehmet ALİKO tarafından karşılandılar. Ziyarete katılan kadınlar Mehmet Aliko eşliğinde tüm SGK birimlerini gezerek departmanların görev sorumlulukları hakkında bilgi aldılar.

Bu kapsamda hukuk biriminden, icra, uzman, müfettiş-denetmen, şube müdürlükleri gibi alanlarda bilgilendirme alan faydalanıcılar SGK’da görevli memurlarla da tanışarak sorularını iletme olanağı buldular. SGK’nın misyon ve vizyonu, genel sağlık sigortasının kapsamı, isteğe bağlı sigorta, mültecilere özel isteğe bağlı sigortanın olup olmadığı, emeklilik şartları, ev kadınlarının sigortalı olabilmelerinin şartları, sigortalı olan eşin sosyal hizmetlerinden nasıl yararlanabilineceği, dul ve yetim aylığının bağlanma şartları, sigortasız çalıştırılan bir mültecinin şikayetini nereye ve nasıl yapabileceğine dair sorular SGK çalışanları tarafından özenle yanıtlandı.

Ziyaret kapsamında SGK İl Müdürü Mehmet UZUN da konuşma atölyesi faydalanıcılarını makamında kabul ederek SGK’nın görev ve sorumlulukları hakkında kadınlara bilgi verdi, ziyaretçilerden de SADA Kadın Merkezinin çalışmaları hakkında bilgi aldı.