SADA Kadın Kooperatifinin Kuruluşu Coşkuyla Kutlandı

Haberler | 05 Nisan 2019 Cuma
UNWomen, ASAM ve ILO işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında kuruluş işlemleri tamamlanan SADA Kadın Kooperatifi Ticaret Bakanlığı uzmanı Melike Davaslı Okçu’nun katılımıyla gerçekleştirilen seminer ve toplantılarla kutlandı.

28 Mart tarihinde GESOB seminer salonunda gerçekleştirilen seminere Sayacılık, yöresel gıda üretimi, tekstil, ambalaj paketleme atölyelerinden faydalanıcılarla Türkçe dil kursları, bilgisayar operatörlüğü, temel makyaj ve kuaförlük kurslarından proje faydalanıcısı 241 kadın katıldı. Türkiye’de kadın kooperatiflerinin çalışmalarıyla ilgili kısa bir videonun izlendiği seminerde Davaslı, kadın kooperatiflerinin Türkiye’de kadınların işgücü piyasalarına katılımlarını artıracak önemli bir olanak olduğunu iletti. Kooperatiflerin faaliyet alanları, kuruluş işlemleri, çalışma ilkeleri hakkında bilgilerin sunulduğu seminerde çalışmalarıyla öne çıkan kadın kooperatifleri hakkında da katılımcılara bilgi verildi. “Tek el alkışlamaz” diyerek SADA Kadın Kooperatifinin kurulma amacını açıklayan Suriyeli katılımcılar, kooperatifi kadınların dayanışma içinde birlikte üretim, birlikte paylaştıkları ortaklık olarak tarif ettiler.

Gaziantep Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpçu’nun da sürpiz yaparak seminere iştirak etmesiyle birlikte seminerde coşkulu anlar yaşandı. Yaptığı konuşmayla katılımcılara seslenen Turpçu, SADA Kadın Kooperatifinin kurulmasını kutladı ve kooperatif çalışmalarının desteklenmesinde kadınların her zaman yanında olacaklarını iletti.

29 Mart tarihinde, kooperatif kurucusu 50 kadınla bir araya gelen Melike Davaslı, kadınların sorularını yanıtladı. SADA Kadın Kooperatifinin çalışma alanları, iş bölümü, önümüzdeki dönem yol haritasınında konuşulduğu toplantıda kooperatifin yasal işlemlerinin, iş planının ve üretim hazırlıkları çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte üretime geçmesi kararlaştırıldı. Toplantı sonrasında mutfak atölyesi tarafından yapılan SADA Kadın Kooperatifi kuruluş pastası hep birlikte kesildi ve kutlama yapıldı.
<