Gaziantep’te Farkındalık Seminerlerinin İlki Gerçekleştirildi

Haberler | 05 Nisan 2019 Cuma
UNWomen, ASAM ve ILO işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi çalışmalarından faydalanan kadınların eşlerine yönelik 24 Mart tarihinde seminer gerçekleştirildi.
Çalışma yaşamında haklar, çalışma izni alınması için izlenmesi gereken adımlar, iş kazalarından korunma yöntemleri ve kadınların iş yaşamında yer almasının önemi üzerine gerçekleştirilen seminere 3 TC Vatandaşı, 39 Suriyeli toplamda 42 kişi katıldı.
İnteraktif bilgilendirme araçlarının kullanıldığı seminerde katılımcılar grup aktiviteleri ve oyunlar eşliğinde çalışma izni nasıl alınır, işyeri açmak için yapılması gereken yasal başvurular, kayıtlı işe erişim için güçlendirmemiz gereken yönlerimiz, çalışma izni alındığında sahip olunan haklar, yasal haklarımız ve ilgili kamu kurumlarına erişim gibi konular üzerinden çalışmalar gerçekleştiridiler. Kadınların çalışma yaşamında yer almasının hem bireysel hem de toplumsal olarak sunduğu olanakların aktarıldığı seminerde “erkek işi” olarak adlandırılan tamircilik, tornacılık gibi işlerde başarılı kadınların videoları izlendi.
Gruplar temelinde tartışmalar düzenlenerek kadınların iş yaşamına katılımlarının kadının kendisine, eşine, ailesine ve topluma faydası ile zararları neler olabilir başlığı konuşuldu. Kadınların çalışmasını destekleyici tartışmaların olduğu grup çalışmasında kadının kişiğinin güçlenmesi, özgüven sahibi olması, mali bağımsızlığa kavuşması, yeni projeler geliştirecek olanakların açılması, eşine maddi olarak destek sunması, özel ihtiyaçları için eşinden maddi katkı beklemek yerine kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceği sonuçları orataya çıktı. Kadınların çaışmasının zararları neler olabilir sorusuna yanıt arandığı tartışmada ise katılımcılar kadınların çalışmasının önündeki en büyük engel olarak gelenek ve görenekleri gösterdi.
Ayrıca kadının çalışmasıyla birlikte çocuklarla kimin ilgileneceği sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını ileten katılımcılar yaşam koşullarının kadınların çalışmasını hoş görmeyen geleneklerin de değişmesinin önünü açtığını ilettiler. Seminer sonunda eşini kaybettiği için çocuklarıyla birlikte yaşam savaşı veren bir Suriyeli kadının çalışma yaşamına girmesiyle birlikte hem kendisinin hem de çocuklarının yaşamında olan olumlu değişimlerin aktarıldığı bir mektup seminer katılımcılarına dağıtıldı. Seminer çalışmalarına ilgiyle katılan SADA Kadın Merkezi faydalanıcı eşleri çalışma yaşamına dair soru ve sorunlarını da seminer aracılığıyla konuşma fırsatı buldular. <<<