SADA KADIN KOOPERATİFİ KURULUŞ İŞLEMLERİ BAŞLADI

Haberler | 29 Mart 2019 Cuma
UNWomen, ASAM ve ILO işbirliği ile Gaziantep’te sürdürülen “Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında kurulması planlanan kooperatif çalışmalarını bir üst aşamaya taşıyarak kuruluş işlemlerini başlatmak üzere 18 Mart 2019 tarihinde SADA Kadın Kooperatifi adıyla Gaziantep Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü’ne başvuru yaptı.

Eylül 2018’de hazırlık çalışmalarına başlanılan kadın koopreatifi kurulması çalışmaları kapsamında, SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezinde sunulan temel yaşam becerileri ve mesleki eğitim kurslarından faydalanan TC vatandaşı, Suriyeli, Irak, İran ve Afganistanlı 300’ü aşkın kadına sosyal kooperatif ve çalışmaları üzerine bilgilendirici seminerlerin düzenlendi. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) desteğiyle gerçekleştirilen seminer ve eğitimler sonucunda kooperatif kurucusu olmaya aday olan 49 kadına liderlik eğitimi, kadın kooperatifleri kuruluş işlemleri, kooperatif illkeleri ve üretim alanlarına dair kapasite geliştirme eğitimler verildi.

15 Mart tarihinde kadın kooperatifi kuruluş aşamasında görev alan sayacılık, tekstil, ambalaj paketleme atölyelerinden kadınlarla Türkçe dil kurslar, bilgisayar operatörlüğü, temel makyaj ve kuaförlük kursları ile Yarının Kadınları Komitesi üyelerinden 37 Suriyeli, 11 TC Vatandaşı, 1 Afganistanlı toplamda 49 kadının öneri ve oylamalarıyla kadın kooperatifinin ismi SADA Kadın Kooperatifi olarak belirlendi. 18 Mart 2019 da gerçekleştirilen toplantıda ise kooperatif kurucu ve eş kurucuları oy birliği ile seçildi. Buna göre 7 T. C. Vatandaşı, 6 Suriye uyruklu, 1 Afganistan uyruklu toplam 14 kadın SADA Kadın Kooperatinin kurucusu oldular.
Resmi kuruluş işlemleri başlatılan SADA Kadın Kooperatifi Türk vatandaşı, Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı ve İranlı kadınları bir araya getirmesi, dezavantajlı gruplara ekonomik güçlenme imkanı sunması ve yaratacağı toplumsal fayda sebebiyle sosyal kooperatifçiliğin özel bir örneği olacak. Sayacılık, ambalaj paketleme, tekstil ve yöresel mutfak ürünleri üzerinden üretimini gerçekleştirecek olan SADA Kadın Kooperatifi, kuruluş işlemlerinin tamamlanmasıyla ürün tasarım ve pazarlama planlarının tamamlamasıyla birlikte çalışmalarına başlayacak.