Haberler

“BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÜST DÜZEY YETKİLİLERİNİN GAZİANTEP ZİYARETİNE İLİŞKİN BASIN BİLDİRİSİ”

Haberler | 26 Nisan 2018 Perşembe
“BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktör Yardımcısı Vekili Michele Ribotta, ILO Genel Direktör Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Heinz Koller, ILO Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktör Yardımcısı Maurizio Bussi, ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) Genel Koordinatör Yardımcısı Kadir Beyaztaş, mülteci ve ev sahibi topluluklardaki kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesine yönelik olarak Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve SGDD-ASAM arasındaki ortaklığı güçlendirmek üzere Gaziantep’i ziyaret ettiler.”

26 Nisan 2018
Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklara yönelik “Gaziantep Kadınlara Yönelik Merkez: Geçim Kaynaklarının Desteklenmesi” projesi, BM Kadın Birimi’nin öncülüğünde, ILO, SGDD-ASAM ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile yakın işbirliği halinde geçen yıldan beri uygulanıyor. Proje kapsamında, evsahibi toplulukların yanı sıra Suriyeli ve bölgedeki diğer mülteci kadın ve kız çocuklarına destek sağlamak amacıyla Kasım 2017’de “SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi” kuruldu.

Proje yürütülürken, kadınlara birçok destek hizmeti verildi:
  •  36 kurs düzenlendi.
  •  767 kadın, Türkçe dil kursu ve bilgisayar işletmenliği, hasta yönetimi, ambalaj, kuaförlük ve cilt bakımı gibi meslek edindirme eğitimlerini tamamladı.
  •  420 kadın, çalışma izni, çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliği, aktif işgücü piyasası programları, sosyal güvenlik hakları, iş sağlığı ve güvenliği konularında farkındalık geliştirme seminerlerine katıldı.
  •  Kadın kursiyerlerin 360 çocuğu, kreş hizmetlerinden yararlandı.
AB Güven Fonu (MADAD) ve Japon Hükümeti’nin cömert destekleriyle; BM Kadın Birimi, ILO, SGDD-ASAM ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılına kadar projeyi sürdürecek ve kapsamını genişletecek. Bu amaçla, BM Kadın Birimi, ILO ve SGDD-ASAM arasında İşbirliği Anlaşmaları imzalandı.

Gaziantep’teki kadınlara özel merkezin pilot uygulama olarak başarısını öven BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktör Yardımcısı Vekili Michele Ribotta, mültecilere yönelik müdahalenin toplumsal cinsiyete duyarlılaştırılması için yatırımların sürdürülmesi gerektiğini vurguladı ve BM Kadın Birimi’nin ekonomik düzelme, geçim ve koruma, dayanıklılık geliştirme için Suriyeli mülteci kadınlar ve ev sahibi topluluklara yönelik imkânların artırılması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ILO ve SGDD-ASAM ile devam eden ortaklığı güçlendirmeye dönük taahhüdünü bir kez daha ifade etti. “Ortak çabalarımız Suriyeli ve ev sahibi topluluk mensubu kadınlar ve kız çocuklarının Mülteci Müdahalesinden eşit biçimde yararlanmalarını sağlamayı ve sosyal uyum ve barış içinde bir arada yaşamanın desteklenmesini hedefliyor” dedi.

İmza töreninde konuşan ILO Genel Direktör Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Heinz Koller: “Kendi alanlarında uzman olan iki BM kuruluşu ve bir ulusal STK tarafından yürütülen bu girişim herkes için örnek teşkil ediyor. BM Kadın Birimi Türkiye Ofisi 2012 yılından beri, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlenmesini destekleyen projeler yürütüyor. SGDD-ASAM ise 20 yılı aşkın süredir (Suriye krizinin başlamasından çok önce), Türkiye’deki mülteciler ve sığınmacılar için çözümler aramaya kendini adamıştır. ILO ise uluslararası çalışma standartlarını belirliyor, çalışma yaşamındaki hakları destekliyor, insan yakışır iş imkanlarını teşvik ediyor. Bu projeyle BM Kadın Birimi, ILO, SGDD-ASAM ve önemli yerel ortağımız Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, uzmanlıklarını bir araya getirerek Gaziantep’teki korunmasız kadınlara hizmet ediyor.”

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) Genel Koordinatör Yardımcısı Kadir Beyaztaş ise, kadın merkezi projesinin sürdürülmesinin önemini şu sözleriyle vurguladı: “Suriye krizinin 7nci yılında, bu projede olduğu gibi, hassas grupların güçlendirilmesine dönük çalışmaların önemi artmıştır. Bu örnek bir projedir çünkü hem mülteci hem de ev sahibi topluluk mensubu kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesini hedefleyen SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi, geçim kaynaklarının yaratılması, koruma ve sosyal uyum faaliyetlerini birleştiriyor. Ayrıca, kadınların güçlenmesi için sistematik çalışmalar yürüten BM Kadın Birimi’nin liderliğinde, Uluslararası Çalışma Örgütü ile göç ve mülteci alanında en duyarlı belediyelerden birisi olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği halinde, projenin bir sonraki adımında yer almaktan şeref duyuyoruz.”

2020 yılına kadar sürecek bu proje kapsamında, BM Kadın Birimi, ILO, SGDD-ASAM and Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, mülteci ve ev sahibi toplulukların ekonomik ve sosyal güçlenmesi ve gelişmesini desteklemeye devam edecektir.

Tarih:
Perşembe, 26 Nisan 2018
Saat: 10.30 - 12.30 arası
Yer: SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi