ILO Türkiye Ofisi

 • © bobthemagicdragon

  Çocuk İşçiliği

  ILO Çocuk İşçiliği Sözleşmesi evrensel onaylanmaya ulaştı

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) üyesi 187 devletin tümü, 1999 tarihli 182 sayılı En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi’ni onayladı.

 • © Kivanc Ozvardar / ILO

  Yeni zorluklar, yeni fırsatları getiriyor

  COVID-19 pandemisinin sosyo-ekonomik etkileri dünyayı alaşağı etti. Öyle ki, dünyada bu durumdan etkilenmeyen herhangi bir çalışan ya da işletme muhtemelen bulunmuyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) son verilerine göre 2020’nin ilk yarısında çalışma saatlerindeki kayıplar yükselmeye devam etti. Buna göre yılın ilk çeyreğinde küresel çalışma saatlerinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 5.4 düşüş yaşandı, bu da 155 milyon tam zamanlı işe karşılık geliyor. Pandeminin kırılgan ve güvencesiz koşullarda yaşayanları daha orantısız etkilediği de bir diğer gerçek. Türkiye’de de birçok işletme ve çalışan durumdan ciddi zarar gördü. Ancak hepsi değil: İzmir’de faaliyet gösteren ve KİGEP’ten faydalanan Pir Nakış gibi.

 • Son Dönem Yaşanan Kadına Yönelik Şiddetle İlgili Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi’nin Açıklaması

  Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi adına Mukim Koordinatörlük Ofisi, Pınar Gültekin ve diğer kadınların korkunç bir şekilde öldürülmesini ve tüm kadın cinayetlerini kınayarak İstanbul Sözleşmesinin sürekli, tam ve etkin bir şekilde uygulanması yönündeki çağrısını yineliyor.

 • © Nenad Stojkovic

 • © Kivanc Ozvardar / ILO

  2020 Dünya Gençlik Becerileri Günü

  COVID-19 Döneminde ve Sonrasında Dayanıklı Gençlik için Beceriler

  2020 Dünya Gençlik Becerileri Günü’nde, COVID-19 küresel salgınının beceri gelişimi üzerindeki etkileri değerlendirildi ve gençlerin ekonomik krizle nasıl mücadele ettikleri] araştırıldı. Konuşmaların odağı, krizin yarattığı değişim karşısında ve genel olarak çalışma yaşamında gençlerin daha dayanaklı olmasına yardım etmek oldu.

 • Sanal Küresel Zirve

  ILO Küresel Zirvesi, COVID-19 sonrasında daha iyi bir çalışma yaşamı inşa etmeyi taahhüt etti

  Küresel liderler, çalışma yaşamının COVID-19 küresel salgını sonrasında, sosyal koruma eksikliği, kayıt dışı ekonomi, eşitsizlik ve iklim değişikliği dahil salgının ortaya çıkardığı kırılganlıkları ortadan kaldırmasını sağlayacak stratejileri tartıştı.

Videolar

 1. Video

  50 Yeni Girişim, 50 Büyük Umut

  19 Haziran 2020 Cuma

 2. Video

  Birlikte Daha Güçlüyüz

  19 Haziran 2020 Cuma

 3. Video

  İyi Günde, Kötü Günde...

  19 Haziran 2020 Cuma

 4. Video

  Hayatınız değerlidir!

  07 Mayıs 2020 Perşembe