Çocuk İşçiliği

ILO ve UNICEF, çocuk işçiliğine ilişkin en son tahminleri yayınlayacak

Haberler | 03 Haziran 2021 Perşembe
CENEVRE (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve UNICEF, çocuk işçiliği yapan çocukların sayısına ilişkin en son küresel tahminleri yayınlayacak.

İki kurumun hazırladığı ortak rapor “Çocuk İşçiliği: 2020 Küresel Tahminler, Eğilimler ve Önümüzdeki Yol” başlıklı rapor, Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nden iki gün önce, 10 Haziran 2021’de yayınlanacak.

Rapor, çocuk işçiliği yapan çocuklara ilişkin en son eğilimler ve rakamlar, dünya geneli ve bölgelere göre ortaya koyuyor ve COVID-19 küresel salgını nedeniyle ilaveten risk altına girenlere ilişkin tahminleri de içeriyor.

Rapor ayrıca, yaşa göre dökümleri ve tehlikeli işlerde çalışan çocuklar ilişkin en son verileri de içeriyor. Rapor ve eşliğindeki tüm materyal, 10 Haziran Perşembe 00.01 GMT (02.01 CEST) saatine kadar MUTLAK AMBARGOLU olacak.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder ve UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, raporun bulgularını 9 Haziran Çarşamba günü 17.30-18.30 Cenevre (15.30-16.30 GMT) saatlerinde UNOG’dan akredite basın mensuplarına verilecek ambargolu sanal basın toplantısında sunacaklar.

Seçilen bölgesel gazeteciler, sanal brifingi YouTube üzerinden izleyebilecek. Brifing için linkler önceden iletilecek.

Rapor, basın duyurusu ve diğer materyalin ambargolu nüshaları, tanınmış basın mensuplarına talep üzerine verilecek.

Daha fazla bilgi ve basın mülakatı için: ILO İletişim Departman, newsroom@ilo.org

Görsel yayın ve mülakat için: multimedia@ilo.org