Hendek Sosyal Destek Merkezi’ne her gün yeni öğrenci geliyor.

“Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” kapsamında açılan Hendek Karadere sosyal destek merkezinde dersler başladı. Proje kapsamında çalışan 7 öğretmen gündüzleri sosyal destek merkezinde ders veriyor geceleri ise köy köy gezerek aile görüşmeleri yapıyorlar."

Haberler | 25 Ağustos 2015 Salı

Sakarya İli Hendek ilçesinde MEB Karadere Ortaokulu’nda faaliyet gösteren sosyal destek merkezinde 7 öğretmen fındık tarımında çocuk işçiliğinin sonlandırılmasına katkı sunmak için gece gündüz görev yapıyor. Halihazırda 22 öğrencisi bulunan okulda öğretmenlerin çabası sonunda bu sayı her geçen gün artıyor. Bu bölgede ilk defa faaliyet göstermesi nedeniyle, projeyi duyurmak en az ders vermek kadar önem arz ediyor. Sümbüllü, Karadere ve Kırktepe mahallelerine yerleşmiş işçi ailelerine muhtarlarla işbirliği yapılarak ulaşılıyor ancak tüm gün bahçede olan bahçe sahipleri ve işçi aileler ile akşam saat 7’den sonra görüşme yapılabiliyor. Ağırlıklı olarak Sümbüllü mahallesinden öğrencilerin bulunduğu destek merkezinde öğrenci sayısını arttırmaya muhtarlarla yapılan işbirliğinin yanı sıra dayıbaşları ile yapılan görüşmeler de katkı sağlıyor.


Öğretmen Erhan Sarı, Sümbüllü köyündeki dayıbaşı ile çocukları fındık bahçesi yerine sosyal destek merkezine göndermesi için ikna ederken. Hendek

Proje öğretmenlerinden Erhan Sarı dayıbaşları ile yaptığı görüşmelerin zorlu geçtiğini belirtiyor. “Dayıbaşları ilk başta benim grubumda çocuk yok dese de biz ısrar ediyoruz. Genelde küçük yaş grubu çocukları destek merkezimize gönderme eğiliminde olsalar da, biz ısrar ettikçe 14-15 yaş grubu çocukları da fındık bahçesine gitmekten alıkoyabiliyoruz.” diyor.

ILO Çocuk İşçiliği Program sorumlusu Nejat Kocabay, dayıbaşına çocuk işçiliğinin sakıncaları ile ilgili bilgi verirken 15 yaş altındaki çocukların fındık bahçelerinde çalıştırılmasının yasak olduğunu hatırlatıyor.


Aile ziyaretleri yapılırken tüm aile bir araya geliyor. Ailede bulunan her bir çocuk için ayrı değerlendirme yapılıyor. Proje öğretmenleri ile ailenin reisi bu tartışmayı yürütürken, diğer aile mensupları da yer yer tartışmaya girerek çocuğun fındık bahçesine gitmemesi yönünde kararlar alınmasında destek oluyorlar. Fotoğraflardaki aileden 15 yaş altındaki 3 çocuk için uzun süren ikna çalışması sonucunda sosyal destek merkezine kayıtları olmaları yönünde karar alınıyor. Bu tartışmanın sonucunda en çok mutlu olanlar şüphesiz çocuklar oluyor.

Mehmet (12) fındık bahçesi yerine okulda olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyor. Hendek Sosyal Destek Merkezi

****
Projenin genel amacı mevsimlik tarımda görülen en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin (EKBÇİ) hükümetin Ulusal İstihdam Stratejisi 2014-2023 belgesinde yer alan çerçeve doğrultusunda sona erdirilmesine katkıda bulunmaktır. Hollanda Hükümeti ile CAOBISCO* finansmanıyla 2013 ve 2014 hasat mevsimlerinde uygulanan “Ordu İlinde Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğine Son Verilmesi” projesi ile bir model oluşturulmuştur. Yeni proje, bu modeli temel almakta, mevsimlik fındık tarımında halen çalışmakta olan çocukların işlerden çekilmelerine ve risk altındaki çocukların da bu işlerde çalışmalarının önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Proje, stratejik müdahale modelinin farklı bölgelerde tekrarlanmasıyla katma değer sağlayacak ve mevsimlik tarımda sürdürülebilir bir çocuk işçiliği izleme mekanizmasının oluşturulmasına katkıda bulunacaktır. Böylelikle proje, mevsimlik tarımda en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması bağlamında politika geliştirilmesine ve etkili uygulamalara katkıda bulunarak ileri bir adım atılmasını sağlayacaktır.

*ILO kamu-özel sektör ortaklığı projesine katkıda bulunan CAOBISCO üyeleri: Ferrero, Nestlé, August Storck KG, Barry Callebaut, Alfred Ritter GmbH & Co. KG, Mars incorporated, Chocosuisse, NATRA S.A., Griesson - de Beukelaer GmbH & Co., Cémoi chocolatier, Gebr. Jancke GmbH, Neuhaus NV, Stollwerck GmbH, Koenig Backmittel GmbH