Çocuk emeği barındırmayan, iyi tarım, iyi fındık bir hayal değil, doktor olmak, öğretmen olmak da öyle

Uzunisa Sosyal Destek Merkezinde kayıt olan öğrenciler için sınıflar oluşturuldu ve ders programları hazırlandı. Fındık hasadı binlerce işçi ile devam ederken “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” kapsamında görev alan öğretmenler Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt’ü ziyaret ederek Ordu İlinde çocuk işçiliği ile mücadeleyi nasıl genişletebileceklerini değerlendirdiler.

Haberler | 20 Ağustos 2015 Perşembe

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteklediği “İyi Tarım” uygulamasına dikkat çekerek örnek bahçeler oluşturduklarını söyledi ve sözlerine ekledi; “İyi Tarım her şeyden önce modern tarım yöntemleriyle ürün verimini artırmaya yönelik bir uygulama”. Sertifikalandırma, bahçe bakımından hasata kadar olan süreçte verilen teknik destek, takip ve düzenli kontroller ile tamamlanıyor. Bu aynı zamanda ürünün izlenebilir olmasını sağlıyor. Böylece İyi Tarım sertifikasına sahip bir üretici ürünün yurt dışına pazarlama sürecinde de daha kolay alıcı bulabiliyor. İnanıyorum ki yakın zamanda bu sertifikaya sahip olmayan üretici yurtdışı pazarında güçlükler ile karşılaşacak. Ziraat Odaları olarak sertifikalandırma sürecinde üretici ile çok yakın bir ilişkimiz var. Bu noktada çocuk işçiliği konusunda gerekli uyarıları ve bilgilendirme çalışmalarını da yapıyoruz” dedi.

 
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt ve proje öğretmenlerinden Ömer Dede potansiyel yerel işbirliklerini değerlendiriyorlar. Ordu

Mustafa Arık, Ordu

İyi Tarım uygulamasına katılan fındık bahçesi sahibi Mustafa Arık eskiden kulaktan dolma bilgilerle tarım yaptıklarını söyleyerek “İyi Tarım uygulaması ile bir çok şeyi yanlış yaptığımızı gördük. Artık daha çok ürün alabiliyoruz.” dedi. Ayrıca çocuk işçi çalıştırarak fındığımızın değerinin düşmesine müsaade edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt ile yapılan görüşme sonunda, proje kapsamındaki sosyal destek merkezleri için aktif üretici desteğinin oluşturulması yönünde adım atılmasına karar verildi.

Çocukların hayalleri ve eğitime ulaşım

Fatma (13), Yasemin (15) Müslüm (12) ve Mehmet (11) , Uzunisa Sosyal Destek Merkezi

Fatma (13), Yasemin (15) Müslüm (12) ve Mehmet (11) fotoğraf makinesini görünce “Bizim de fotoğrafımızı çek” diyerek hemen poz verip sohbete başlıyorlar. Mehmet “Hocam bizim ev hayvanat bahçesi gibi, kaz var, ördek var, hindi var, koyun var, keçi var, tavşan var, şahin var. Ben hayvanları çok seviyorum ve büyüyünce veteriner olmak istiyorum.” diyor. Mehmet’in sözünü kesen Yasemin “Ben de doktor olmak istiyorum.” diye ekliyor. Fatma ise öğretmen mi yoksa avukat mı olacağına henüz karar verememiş.

Öğretmen Ömer Dede tüm bu hayallerin gerçekleşmesi çocukların iyi bir eğitim almasına bağlı olduğunu belirtti. Dede “Aileleri ile belirli dönemlerde seyahat ederek okullarından uzak kalan çocukların eğitiminin kesintisiz olarak devam etmesi çok büyük önem taşıyor. Fındık sektöründe İyi Tarım uygulamaları ile üründe kalite ve verimin arttığına tanık oluyoruz. Yerelde kamu, özel sektör ve üretici işbirliklerini güçlendirmek suretiyle Ordu’da uygulanan projenin diğer ürün gruplarına da yaygınlaştırılması ile mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için eğitim ve yaşam kalitesini de eş zamanlı olarak yükseltebiliriz.” dedi

******

Projenin genel amacı mevsimlik tarımda görülen en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin (EKBÇİ) hükümetin Ulusal İstihdam Stratejisi 2014-2023 belgesinde yer alan çerçeve doğrultusunda sona erdirilmesine katkıda bulunmaktır. Hollanda Hükümeti ile CAOBISCO* finansmanıyla 2013 ve 2014 hasat mevsimlerinde uygulanan “Ordu İlinde Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğine Son Verilmesi” projesi ile bir model oluşturulmuştur. Yeni proje, bu modeli temel almakta, mevsimlik fındık tarımında halen çalışmakta olan çocukların işlerden çekilmelerine ve risk altındaki çocukların da bu işlerde çalışmalarının önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Proje, stratejik müdahale modelinin farklı bölgelerde tekrarlanmasıyla katma değer sağlayacak ve mevsimlik tarımda sürdürülebilir bir çocuk işçiliği izleme mekanizmasının oluşturulmasına katkıda bulunacaktır. Böylelikle proje, mevsimlik tarımda en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması bağlamında politika geliştirilmesine ve etkili uygulamalara katkıda bulunarak ileri bir adım atılmasını sağlayacaktır.

*ILO kamu-özel sektör ortaklığı projesine katkıda bulunan CAOBISCO üyeleri: Ferrero, Nestlé, August Storck KG, Barry Callebaut, Alfred Ritter GmbH & Co. KG, Mars incorporated, Chocosuisse, NATRA S.A., Griesson - de Beukelaer GmbH & Co., Cémoi chocolatier, Gebr. Jancke GmbH, Neuhaus NV, Stollwerck GmbH, Koenig Backmittel GmbH